źródło: PAP
źródło: PAP

Premier odwołał ministra Niedzielskiego. Zdradził nazwisko następcy

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 102
Stało się. Minister zdrowia Adam Niedzielski został odwołany przez premiera Mateusza Morawieckiego. - Podjąłem decyzję o dymisji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - przekazał szef rządu na konferencji prasowej. Poznaliśmy też nazwisko następcy zdymisjonowanego polityka.

Premier wskazał nazwisko następczyni Niedzielskiego. Jest zaskoczenie

Znamy już nazwisko następczyni Niedzielskiego. Premier powierzył objęcie teki minister zdrowia posłance PiS Katarzynie Sójce.

- Zaproponowałem objęcie funkcji posłance Katarzynie Sójce - przekazał Morawiecki na konferencji prasowej. - Jest (red.) Ceniona przez pacjentów, wiem, że ma osobiste podejście do człowieka. Pani minister zna realia pracy w ministerstwie, ponieważ zasiada w sejmowej komisji zdrowia w sejmie. - mówił o nowej sekretarz stanu szef rządu.

Katarzyna Sójka została wybrana do Sejmu z list PiS. Jest lekarką z kilkunastoletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w leczeniu chorób wewnętrznych.

Morawiecki o dymisję premiera obwinia "stronę przeciwną"

Szef rządu w oświadczeniu zwrócił uwagę, że "kampania wyborcza to szczególny czas". - To taki okres, w którym musimy być szczególnie wrażliwi na jakikolwiek błąd, na jedno słowo za dużo, nawet w momencie, kiedy obnaża się kłamstwa i manipulacje strony przeciwnej - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, "media i strona przeciwna dokonały absolutnej manipulacji, kłamstwa i to kłamstwo zostało udowodnione, obnażone". -
Jednak w trakcie tego obnażania kłamstwa doszło jednocześnie też do pewnego błędu i właśnie dlatego, aby uwrażliwić, uczulić, aby nie było dzisiaj koncentracji na tym błędzie, tylko na tym, co jest najważniejsze, a więc na dobru pacjenta - podkreślił szef rządu.

Skandal z udziałem Niedzielskiego. Ujawnił wrażliwe dane lekarza

W piątek były już minister zdrowia Adam Niedzielski zamieścił na Twitterze dwa wpisy, w których odniósł się do materiału wyemitowanego dzień wcześniej w Faktach TVN.

- Kłamstwa Fakty TVN. We wczorajszym wydaniu usłyszeliśmy, że pacjenci po operacjach ortopedycznych w Poznaniu nie dostali przez ostatnie 2 dni recept na leki przeciwbólowe. Sprawdziliśmy w Poznaniu. I co? Pacjenci po operacjach ortopedycznych otrzymywali recepty na wskazane leki!" - napisał eksminister w pierwszym wpisie. "Lekarz Piotr Pisula, szpital miejski w Poznaniu, wczoraj w Fakty TVN żadnemu pacjentowi nie dało się wystawić takiej recepty. Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił wczoraj na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. Takie to FAKTY. Jakie kłamstwa czekają nas dziś - dodał Niedzielski w drugim wpisie.

Lekarze składają doniesienie na byłego ministra

Na tę wypowiedź zareagowała m.in. Naczelna Rada Lekarska, zarzucając szefowi resortu zdrowia złamanie tajemnicy lekarskiej poprzez ujawnienie, jakie leki i komu wystawia lekarz. Zapowiedziała również złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie wypowiedzi szefa MZ.

Lekarz Piotr Pisula, którego dane minister opublikował w mediach społecznościowych, poinformował na Twitterze, że złożył przedsądowe wezwanie skierowane do Adama Niedzielskiego. Pisula domaga się "usunięcia skutków naruszeń dóbr osobistych". Wzywa także szefa resortu zdrowia do przeprosin i przekazania 100 tysięcy złotych na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu.


MB

Fot. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka