źródło: Sejm.gov
źródło: Sejm.gov

Konfederacja pikuje, a PiS traci przewagę nad PO. Najnowsze sondaże

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 105
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w nadchodzącą niedzielę, to PiS mogłoby uzyskać poparcie 32,4 proc., a Koalicja Obywatelska 30,6 proc. O ponad 3 pkt. proc. spadło poparcie Konfederacji i wynosi 11,8 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. To drugie badanie w ostatnim czasie, w którym rośnie liczba niezdecydowanych wyborów, a partia Sławomira Mentzena traci wyborców.

PO dogania PiS. Wyniki najnowszych sondaży

Niezmiennie to Prawo i Sprawiedliwość jest liderem, ale traci przewagę nad drugą Koalicją Obywatelską. Względem ostatniego badania PiS zanotowało spadek o 0,8 pkt proc., w przypadku KO nastąpił wzrost o 2,3 pkt proc.

Za dwiema największymi ugrupowaniami plasuje się Konfederacja, która notuje 11,8 proc. Kolejną pozycję zajmuje Trzecia Droga. Koalicję Polski 2050 i PSL-u też dotknął spadek - o 2,1 pkt proc. W sumie zagłosowałoby na nich 9 proc. Na lewicę deklaruje oddanie głosu 7,7 proc. (spadek o 0,4 pkt proc.).

Zaskakuje wzrost liczby osób niezdecydowanych. W lipcowym sondażu IBRiS 4,1 proc. osób deklarowało że "nie wie/trudno powiedzieć", na kogo oddaliby głos, teraz taką odpowiedź wybrało 8,5 proc. badanych.

Badanie IBRiS zostało przeprowadzone w dniach 18-21 sierpnia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na grupie 1000 pełnoletnich obywateli RP.


Zadyszka Konfederacji. Partia Mentzena traci wyborców

To kolejny sondaż opublikowany we wtorek, w którym drastyczny spadek poparcia notuje Konfederacja. Z badania United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że wybory wygrałby obóz Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 34,5 proc. (wzrost o 1,6 pkt. proc.).

Zjednoczona Prawica utrzymała miejsce lidera - ze wzrostem o 1,6 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania (z końca lipca), ale Koalicja Obywatelska jest coraz bliżej. Na zbudowany przez Donalda Tuska blok zagłosowałoby 31,2 proc. badanych. To oznacza wzrost o 3,1 pkt, proc. wobec wcześniejszego badania i niemal dwa razy większy dopływ nowych wyborców niż w przypadku PiS-u.

Trzecia Droga (PL 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe) zdobyłaby 9 proc. - przy spadku o 1,6 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania US dla WP. Taką samą stratę odnotował komitet Lewicy i Partii Razem, otrzymując tym razem 7,1 proc. głosów ankietowanych.

Dużą stratę wyborców notuje Konfederacja, na którą chęć zagłosowania wyraziło 7,8 proc. To spadek aż o 5,3 pkt. proc.

Znacznie wzrósł odsetek osób, które nie są zdecydowane, na kogo zagłosować podczas październikowych wyborów. To 10,4 proc. wskazań - aż 4,6 pkt. proc. więcej niż w poprzednim sondażu.

Źródło zdjęcia: Sejm RP. Fot. Sejm.gov.pl

MD

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka