Premier Morawiecki podjął decyzję. Będzie podwyżka czternastej emerytury

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Rząd podjął decyzję o podwyższeniu czternastej emerytury do 2650 zł brutto. Dla osób pobierających najniższą emeryturę czternastka wyniesie 2202,50 zł netto. Świadczenia zostaną wypłacone we wrześniu. Według rządowych szacunków otrzyma je blisko 9 mln emerytów i rencistów.

Morawiecki podpisał rozporządzenie. Podwyżka czternastej emerytury

Premier Mateusz Morawiecki podpisał we wtorek w Solcu nad Wisłą (woj. mazowieckie) rozporządzenia w sprawie wysokości i terminu wypłat czternastych emerytur.

W ustawie o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty czternastek niż minimalna emerytura. W regulacji zapisano, że Rada Ministrów może ją określić w drodze rozporządzenia, tak jak termin wypłaty czternastek.

Rząd podjął we wtorek decyzję o podwyższeniu czternastej emerytury do 2650 zł brutto. W komunikacie zamieszczonym na stronie kancelarii premiera wskazano, że dla osób pobierających najniższą emeryturę (1588,44 zł brutto) czternastka, w momencie wypłaty, będzie wynosić 2202,50 zł netto (o ok. 838 zł netto więcej niż wynika z ustawy).

- Rząd Prawo i Sprawiedliwość dba o seniorów i spełnia obietnice! W 2023 roku 14 emerytura wyniesie 2200 złotych netto - napisał szef rządu na swoim Facebooku.


Czternaste emerytury wyższe o 1061 złotych

Rząd wyliczył, że w tym roku wysokość czternastej emerytury zostanie zwiększona o 1061,56 zł brutto względem 2022 r.

W rządowym komunikacie podano, że czternastka zostanie wypłacona we wrześniu. Dodatkowe środki trafią w sumie do blisko 9 mln emerytów i rencistów. W ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia oszacowano, że ok. 550 tys. osób dodatkowo otrzyma to świadczenie.

Czternasta emerytura w pełnej wysokości zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę.

Minimalna wysokość czternastki będzie musiała wynieść co najmniej 50 zł, aby świadczenie przysługiwało. W komunikacie KPRM zaznaczono, że do świadczenia będą zatem uprawnione osoby, których suma świadczeń nie przekracza 5500 zł brutto.

Jak otrzymać czternastkę? Nie trzeba składać dodatkowych wniosków

Świadczenie będzie wypłacane z urzędu, w tych samych terminach co renty i emerytury. Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Z kwoty tego świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Kwota czternastej emerytury nie wpłynie też na uprawnienia osób, które ubiegają się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie.

Rozwiązanie będzie stosowane do emerytur i rent: w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczeń pieniężnych przysługujących cywilnym niewidomym, ofiarom działań wojennych i rent inwalidów wojennych i woskowych.

Czternaste emerytury zostały pierwszy raz wypłacone w 2021 r. Prezydent Andrzej Duda 19 lipca 2023 r. podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

MB

Źródło zdjęcia: Premier Mateusz Morawiecki i minister Marlena Maląg na spotkaniu z seniorami. Fot. Facebook.com/Mateusz Morawiecki

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka