Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2023/2024 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie, fot. PAP/Leszek Szymański
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2023/2024 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie, fot. PAP/Leszek Szymański

Rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Nowe programy PiS dla uczniów i nauczycieli

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zainaugurował ogólnopolski rok szkolny w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie. Z kolei premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta w Rokicinach.

"Najspokojniejszy rok szkolny od lat"

Minister Czarnek wskazał, że dzisiaj ponad 4,6 mln uczniów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, około 1,4 mln uczniów przedszkoli, 300 tys. uczniów szkół dla dorosłych wchodzi w nowy rok szkolny, który jest najspokojniejszy od kilku lat.

- Trzy lata temu były przeszkody w postaci pandemii. Wkrótce po rozpoczęciu roku szkolnego trzeba było podejmować bardzo trudne decyzje o nauce zdalnej – przypomniał dodając, że dwa lata temu było podobnie.

Rok temu, jak ocenił, wchodziliśmy w nocy rok szkolny zaniepokojeni faktem, co będzie dalej z wojną na Ukrainie i ile dzieci ukraińskich uchodźców trzeba będzie przyjąć do szkoły.

- Ten rok szkolny rozpoczyna się absolutnie spokojnie. Pomimo tego że dalej trwa wojna, (...)to rok szkolny rozpoczyna się najbardziej spokojnie od tych trzech lat – zaznaczył.

Nowe programy PiS dla uczniów i nauczycieli

Szef resortu edukacji wskazał również na programy wprowadzone przez PiS – bon 2,5 tys. zł dla nauczyciela i laptopy dla czwartoklasistów. Przekazał, że w tym roku również czeka na nauczycieli dodatkowe wynagrodzenie z okazji rocznicy utworzenia KEN.

Czarnek przekazał, że budżet na przyszły rok będzie drugim z rzędu budżetem, w którym będziemy mieli rekordowe zwiększanie subwencji oświatowej. - W obecnie trwającym roku budżetowym ta subwencja oświatowa została podniesiona o ponad 11 mld zł. Łącznie w czasie naszych rządów subwencja oświatowa została podniesiona o około 25 mld zł. W przyszłym roku ta subwencja sięgnie zdecydowanie ponad 70, 75 mld zł. Rząd PiS pomimo trudnych warunków – warunków wojennych, popandemicznych – ma pieniądze na ten cel – podkreślił.

Szef resortu edukacji podkreślił wagę szkół specjalnych. - To szkoły, w których pracują znakomici nauczyciele, do której chodzą znakomici uczniowie, do których przyprowadzają tych uczniów znakomici rodzice. Muszą mieć warunki do tego, żeby uczyć się w godnych salach lekcyjnych, salach gimnastycznych. Finansujemy budowę, rozbudowę i modernizację szkół specjalnych po to, żeby postawić weto absurdalnej, ideologicznej polityce edukacji włączającej – podkreślił.

Czarnek złożył również wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom i tym, którzy oświatą się zajmują spokojnego, dobrego, pełnego sukcesów roku szkolnego.

Morawiecki: Pomoc psychologiczna niemal w każdej szkole

Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował w Rokicinach rok szkolny w nowej hali sportowej. Obiekt powstał za ponad 19 mln zł, z czego przeszło 12 mln zł pochodziło z rządowego funduszu Polski Ład.

Jak wskazał szef rządu, aby życie szkolne było jak najpełniejsze, muszą być do tego odpowiednie warunki. Dodał, że jest to możliwe dzięki inwestycjom w szkolną infrastrukturę. Wymienił też programy służące wsparciu aktywności sportowej dzieci i młodzieży, jak rządowy program "Klub" wspierający małe kluby sportowe, certyfikacji szkółek piłkarskich.

- Trzeba wspomnieć też o czymś, co zwłaszcza poza wielkimi miastami w Polsce tworzy możliwości i wyrównuje szanse. A więc nasze programy społeczne, które są skoncentrowane na dzieciach i młodzieży - zaznaczył mówiąc m.in. o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, wyprawce czy 500 plus, wkrótce - jak zaznaczył - 800 plus.

Według premiera, widać ogromną różnicę w sytuacji szkół obecnie w porównaniu z tym, jak wygląda ona 5-7 lat temu. Jak dodał, "po tragedii Covidu, po dużych kryzysach, które nas dotknęły", rząd sfinansował usługi około 20 tys. psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów czy psychiatrów dziecięcych.

- Chcielibyśmy, aby tego nie było, aby każdy mógł radzić sobie ze swoimi problemami świetnie sam, ale zdajemy sobie sprawę z tego, jak w dzisiejszych czasach ważna jest pomoc psychologiczna – przyznał Morawiecki.

- Do szkół dzisiaj, niemal do każdej szkoły, nie użyję tego sformułowania, że do każdej, bo tego nie wiem - ale niemal do każdej szkoły zapewniliśmy psychologa lub pedagoga specjalnego. To też jest ogromne wsparcie dla dzieci i młodzieży – dodał.

Premier cytuje słowa irlandzkiego poety

Premier wskazał również, że celem rządu jest dogonienie przez Polskę najbogatszych krajów w Europie, na co – jak podkreślił Morawiecki – Polska ma pierwszą szansę od kilkuset lat. "Chcemy, żeby te dzieci, ta młodzież zarabiała na poziomie bogatych krajów Europy Zachodniej i to jest możliwe" – zapowiedział.

Na koniec swojego przemówienia premier zacytował słowa irlandzkiego poety Williama Butlera Yeatsa, że "szkoła nie polega na napełnianiu wiadra, tylko na rozpalaniu płomienia". - I ja tego życzę dzieciom, młodzieży. Tego życzę nauczycielom - abyście potrafili w waszych kochanych podopiecznych uczniach rozpalać płomień pasji, zaangażowania, miłości do ojczyzny, patriotyzmu, miłości do nauki - wyliczał premier.

Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych pochwalił się również córką Madzią, która rozpoczęła nowy rok szkolny.

"Córeczko, pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć. Zwłaszcza na matematyce i potem na HiTcie" - napisał.

ja


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj21 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo