Donald Tusk. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Donald Tusk. Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Opozycja długo czekała na ten moment. PiS traci większość

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 87
Najnowszy sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM wskazuje, że gdyby wybory odbyły się teraz, to opozycja zdobyłaby większość. PiS może liczyć na 33,2 proc. poparcia, a KO na 26 proc. Miejsce na podium kosztem Trzeciej Drogi (10,3 proc.) straciła z kolei Konfederacja (9,4 proc.). Lewica może liczyć na 10,1 proc. poparcia.

PiS i KO traci w sondażach 

W porównaniu z sondażem sprzed dwóch tygodni (25–26 sierpnia) partia Jarosława Kaczyńskiego traci 0,2 punktu (33,2) procentowego, co mieści się w granicach błędu statystycznego.

Koalicja Obywatelska, uzyskując poparcie 26 proc., traci 1,2 punktu procentowego.


Zmiana na podium 

Najbardziej spektakularne zmiany dotyczą jednak dalszych pozycji. Miejsce na podium traci Konfederacja na rzecz Trzeciej Drogi, która nieznacznie zyskuje (0,3 pp.), z poparciem 10,3 proc.

Partia Sławomira Mentzena ustępuje też w opisywanym sondażu Lewicy, która zyskuje 0,8 pp. (10,1 proc.).

Wzrosty Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy nie są duże, ale za to wyraźnie widać zniżkę notowań Konfederacji z 12,4 proc. do 9,4, a więc o 3 pp. To daje jej dopiero piąte miejsce na liście partyjnego poparcia.

Bezpartyjni Samorządowcy, choć nie przekraczają 5-procentowego progu, a więc nie biorą udziału w podziale mandatów, notują 2 proc. poparcia.

Wzrost frekwencji 

Wyraźnie wzrasta przewidywana frekwencja wyborcza: z 51 proc. dwa tygodnie temu do 57,1 obecnie. Warto też podkreślić, że wyraźnie wzrasta odsetek respondentów deklarujących, że wezmą udział w wyborach "zdecydowanie" – to obecnie 44,7 proc. respondentów.

Sondaż IBRiS dla "Rz" i RMF FM przeprowadzono metodą CATI, 8–9 września na grupie 1100 respondentów.

PiS notuje wzrost w innym sondażu 

Opublikowano również sondaż pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Wynika z niego, że na Zjednoczoną Prawicę chce obecnie głosować 37,6 proc. respondentów (wzrost o 1,7 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem).

Chęć oddania głosu na Koalicję Obywatelską zadeklarowało z kolei 29,1 proc. badanych (spadek o 1,1 pkt proc.). Na trzecim miejscu w sondażu znalazła się Konfederacja, na którą chce zagłosować 11,2 proc. ankietowanych (spadek o 1,5 pkt proc.).

Na Trzecią Drogę, czyli koalicję PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni, chce obecnie głosować 9,8 proc. badanych (spadek o 0,6 pkt proc.). 8,9 proc. respondentów deklaruje natomiast chęć głosowania na Lewicę (wzrost o 0,2 pkt. proc.).

Sondażownia przekazała, że w badaniu ujęto również - po raz pierwszy - Bezpartyjnych Samorządowców, którym udało się zarejestrować listy wyborcze na poziomie ogólnokrajowym; chce na nich głosować 3,1 proc. badanych.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 8-9 września 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1075 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

MP

Źródło zdjęcia: Donald Tusk. Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka