Premier Mateusz Morawiecki (P) i wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński (2P) na posiedzeniu Rady Ministrów, 12 bm. w Warszawie. Rząd zajmuje się projektem uchwały ws. przywozu z Ukrainy niektórych produktów. (aldg) PAP/Albert Zawada
Premier Mateusz Morawiecki (P) i wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński (2P) na posiedzeniu Rady Ministrów, 12 bm. w Warszawie. Rząd zajmuje się projektem uchwały ws. przywozu z Ukrainy niektórych produktów. (aldg) PAP/Albert Zawada

Najnowszy sondaż pogrąża opozycję. Wyniki dobre tylko dla jednej partii

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 120
Świetne wiadomości dla Prawa i Sprawiedliwości, a tragiczne dla całej opozycji. PiS wygrałoby dziś wybory z poparciem bliskim nawet 40 proc. – wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM. PO może liczyć na ledwie 26 proc. głosów. Mocno traci też Konfederacja.

Najnowszy sondaż. Załamanie słupków poparcia opozycji

To kolejne już badanie, opublikowane w ostatnim czasie, w którym PiS deklasuje opozycję. Wyniki sondażu zaskoczyły nawet dziennikarzy, którzy je opisywali.


"Czegoś takiego nie widzieliśmy chyba nigdy w historii naszych badań Ipsos. Ukończony we wtorek 12 września 2023 sondaż dla OKO.press i TOK FM pokazuje ogromne ruchy wyborców po stronie szeroko rozumianej opozycji: załamanie wyników Koalicji Obywatelskiej i zwłaszcza Konfederacji, które straciła jedną trzecią głosów" - czytamy na portalu OKO.press.

Z najnowszego sondażu Ipsos wynika, że PiS może liczyć na poparcie rzędu 35 proc. ankietowanych (mając na uwadze dużą liczbę osób niezdecydowanych). To wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania. Koalicja Obywatelska może liczyć na głosy 26 proc. obywateli. Oznacza to spadek tej formacji aż o 5 pkt proc. w stosunku do poprzedniej sondy. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z wynikiem na poziomie 8 proc., czyli takim samym jak w poprzednim badaniu.

Zaskoczeniem jest fatalny wynik Konfederacji. Skrajnie prawicowa partia może liczyć na 8 proc. głosów, czyli aż o 4 pkt proc. mniej, niż w poprzednim sondażu.

Na Trzecią Drogę głos chce oddać 6 proc. ankietowanych. Oznacza to, że koalicja Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza nie przekroczy 8 procentowego progu wyborczego, który jest wiążący dla komitetów zarejestrowanych jako koalicje.

PiS z dużą szansą na samodzielne rządy

Twórcy sondażu przełożyli procentowe poparcie na liczbę miejsc w Sejmie. Tu znowu PiS ma spore powody do radości.

Taki wynik oznacza, że partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 234 miejsca w niższej izbie parlamentu, w którym zasiada 460 posłów. Zjednoczonej Prawicy zdobycie większości miejsc w Sejmie ułatwiłoby nieprzekroczenie progu wyborczego przez Trzecią Drogę.

MB

na zdjęciu: Premier Mateusz Morawiecki (P) i wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński (2P) na posiedzeniu Rady Ministrów, 12 bm. w Warszawie. Rząd zajmuje się projektem uchwały ws. przywozu z Ukrainy niektórych produktów. (aldg) PAP/Albert Zawada

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka