Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Pierwsze Mieszkanie z PKO Bankiem Polskim – zainteresowanie jest ogromne

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
W ciągu dwóch pierwszych miesięcy w PKO Banku Polskim klienci złożyli prawie 17 tys. wniosków o Bezpieczny Kredyt 2 proc. W tym samym okresie podpisano ponad 2 tys. umów kredytowych. Z kolei w pierwszym miesiącu działania Konta Mieszkaniowego w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, takie konta założyło ponad 900 klientów PKO Banku Polskiego. Jaką ofertę preferencyjnych produktów mieszkaniowych ma PKO Bank Polski?

Program Pierwsze Mieszkanie zakłada dwa filary wsparcia w zakupie pierwszego mieszkania. Po pierwsze – wsparcie w oszczędzaniu. Dzięki regularnemu oszczędzaniu na Koncie Mieszkaniowym możliwe jest uzyskanie premii mieszkaniowej oraz zwolnienie odsetek z podatku dochodowego.

Maksymalny okres prowadzenia takiego rachunku to 10 lat, a jedna osoba może prowadzić maksymalnie jedno Konto Mieszkaniowe. PKO Bank Polski przygotował dla klientów atrakcyjne oprocentowanie 5,35 proc. w skali roku, obowiązujące do 31.12.2023 r. Prowadzenie konta jest bezpłatne.

Konto Mieszkaniowe to dobra propozycja dla osób, które chcą zacząć systematycznie oszczędzać na pierwszą własną nieruchomość lub na pierwszą nieruchomość dla swojego dziecka. Do tej pory średnia wpłata, jaką dokonali klienci na Konta Mieszkaniowe to 2 tys. zł  – mówi Katarzyna Dziwulska, dyrektor pionu Strategii i Transformacji Cyfrowej PKO Banku Polskiego.

Po drugie – program Bezpieczny Kredyt 2% umożliwia zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego na pierwsze mieszkanie, w którym raty kredytu przez 10 lat będą pomniejszane o dopłaty Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.

Dla kogo konto mieszkaniowe i Bezpieczny Kredyt 2%?

Zarówno z Konta Mieszkaniowego, jak i Bezpiecznego Kredytu mogą skorzystać osoby do 45 roku życia, które nie miały dotąd mieszkania lub domu. Konto Mieszkaniowe mogą założyć również rodzice dla swojego dziecka, które ukończyło 13 r.ż. . W ramach Programu Pierwsze Mieszkanie dopłatami są objęte kredyty na maksymalnie 500 tys. zł dla singla lub 600 tys. zł dla małżeństwa oraz pary z dzieckiem, lub singla z dzieckiem. Kredyt można przeznaczyć m.in. na zakup mieszkania lub domu, budowę i wykończenie domu, a nawet zakup działki wraz z budową na niej domu.

Aby ubiegać się o preferencyjny kredyt, klient PKO Banku Polskiego potwierdza spełnienie warunków oświadczeniem, m.in.: że nie posiada prawa własności do mieszkania lub domu, nie przysługuje mu spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub domu oraz w ciągu ostatnich 3 lat i na moment złożenia wniosku nie jest i nie był stroną umowy innego kredytu hipotecznego (przeznaczonego na zakup mieszkania lub domu) zawartej w ciągu ostatnich 3 lat.

W przypadku złożenia nieprawdziwego oświadczenia klient może np. stracić dopłaty, a nawet zostać zmuszony do zwrotu wszystkich dopłat wraz z odsetkami. Podobnie jak w przypadku m.in. wynajęcia, sprzedaży nieruchomości lub niewprowadzenia się do domu, lub mieszkania w ciągu dwóch lat od nabycia prawa własności, lub zgłoszenia zakończenia budowy.

PKO BP wspiera rodziny

Rządowy program Bezpieczny kredyt 2% to już kolejne rozwiązanie ułatwiające zakup mieszkania młodym ludziom, w jakim bierze udział PKO Bank Polski. PKO BP od 1 września 2022 r. udostępnia w swojej ofercie kredyt mieszkaniowy udzielany na warunkach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.


Komentarze