Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Niższe rachunki za prąd. Można zaoszczędzić nawet 120 złotych

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Niedawna nowelizacja rozporządzenia taryfowego, która weszła w życie 19 września, pozwoli zaoszczędzić jeszcze w tym roku 120 zł na jednym rachunku za prąd. Wystarczy spełnić jeden z sześciu warunków, np. wyrazić zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków lub potwierdzić poprawność swoich danych u sprzedawcy energii. Zmiany w rozporządzeniu zwiększają też limity zamrożenia cen prądu, dzięki którym tegoroczne rachunki za prąd będą dla wielu gospodarstw niższe, niż te ubiegłoroczne.

Nowe przepisy zobowiązują wszystkich sprzedawców do uwzględnienia rabatu po spełnieniu jednego z sześciu warunków. Sprzedawcy rozpoczęli już proces informowania swoich klientów o przyznanym rabacie.

Sześć prostych warunków na tańszy prąd

Warunki nie są wygórowane. Wystarczy spełnić jeden z poniższych punktów:

  • Zmniejszyć zużycie energii o 5% w okresie co najmniej trzech kolejnych miesięcy między styczniem a wrześniem 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r.
  • Potwierdzić poprawność danych u sprzedawcy energii.
  • Wyrazić zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków.
  • Zgodzić się na otrzymywanie informacji o produktach i usługach od sprzedawcy.
  • Być prosumentem energii odnawialnej.
  • Złożyć oświadczenie w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej (dotyczy gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny, osobą z niepełnosprawnością lub rolników).

Takie rozliczenie obniżki ma nastąpić "bez zbędnej zwłoki", nie później niż na ostatniej fakturze w 2023 r. W przypadku niewypełnienia warunków w tym roku, rozliczenie za 2023 r. ma nastąpić w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r. Jednak nie później niż do 31 marca 2024 r.

Żeby skorzystać z rabatu, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku, ten zostanie naliczony automatycznie przez sprzedawcę.

W reakcji na decyzję Senatu

Wprowadzenie jednorazowego upustu, to odpowiedź rządu na decyzję Senatu, który odrzucił proponowaną przez rząd obniżkę cen prądu.

– W związku z zablokowaniem przez opozycyjny Senat ustawy, która zakładała 5-proc. obniżkę cen za energię elektryczną, zużytą w 2023 roku, rząd postanowił wprowadzić alternatywne rozwiązanie polegające na wprowadzeniu obowiązku przyznania gospodarstwom domowym przez sprzedawców energii upustu w wysokości ponad 120 zł. My dotrzymujemy słowa i chronimy Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego i wzrostem cen energii elektrycznej – mówi Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

W ubiegłym roku rząd uchwalił tzw. Tarczę Solidarnościową, która zamrażała ceny prądu w 2023 roku na poziomie tych z 2022 roku. Niedawno tarcza została znowelizowana. Nowelizacja podwyższa limity zamrożenia cen prądu. Te dla gospodarstw domowych wzrosły z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością, z 2600 kWh do 3600 kWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie.

Nowelizacja gwarantuje, że energia zużyta poniżej limitu będzie kosztowała tyle, co w zeszłym roku, czyli ok. 41 gr za kWh netto. Te gospodarstwa domowe, które przekroczą limit, za zużytą powyżej niego energię, zapłacą również niewiele więcej, bo ok. 69 gr za kWh.

Nawet kilka tysięcy złotych oszczędności

Dzięki znowelizowanej Tarczy Solidarnościowej i wyższym limitom cen energii konsumenci mają zapłacić w tym roku za energię od 3 do nawet 4 tys. zł mniej. Oznacza to, że mimo trudnej sytuacji na rynkach energetycznych, tegoroczne rachunki za prąd będą niższe, niż w 2022 roku.

Wyższe limity obejmą wszystkie gospodarstwa domowe, również te, które przed wejściem w życie zwiększenia wsparcia w ramach Tarczy Solidarnościowej przekroczyły dotychczasowy limit. Ewentualna nadpłata zostanie zaliczona na poczet kolejnej faktury.

Rządowa Tarcza Solidarnościowa nagradza dodatkowo tych konsumentów, którzy zredukują zużycie energii. Gospodarstwa domowe, które w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. – czyli przez 14 miesięcy - zmniejszą zużycie prądu o co najmniej 10 proc., będą cieszyć się 10-proc. obniżkę całego, rocznego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 roku. Oznacza to, że w kolejnym roku rachunki za prąd mogą być jeszcze niższe od tegorocznych.

Nowela przewiduje także, że od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię z około 78 gr do 69 gr za kWh dla samorządów, małych i średnich firm oraz podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Materiał powstał we współpracy z PGE 

Komentarze