Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

"Żeby odbudować Ukrainę potrzeba nowych przepisów"

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Tegoroczna Forum Krynica 2023 w Krynicy-Zdroj odbyło się pod hasłem „Empowering the Region” (tłum: Wzmacnianie Regionu), a jednym z paneli, które nawiązywały do tego hasła, była dyskusja „Kierunek: odbudowa. Jaką rolę odegrają Polska i polski biznes na Ukrainie”. W panelu uczestniczył Jarosław Fuchs, Wiceprezes Banku Pekao S.A.

O randze konferencji świadczy między innymi obecność Prezydenta Andrzeja Dudy, wśród zagranicznych gości były takie nazwiska jak Gitanas Nausėda (Prezydent Litwy) czy Han Duck-Soo (premier Korei). Oprócz najważniejszych nazwisk, na liście gości byli liderzy biznesu oraz przedstawiciele świata kultury oraz nauki.

Ukraina potrzebuje regulacji prawnych 

Ważnym tematem dyskusji o regionie była powojenna odbudowa zniszczonej Ukrainy. W czasie debaty „Kierunek: odbudowa. Jaką rolę odegrają Polska i polski biznes na Ukrainie”, obok Wiceprezesa Banku Pekao S.A. udział brali między innymi Dariusz Górczycki – Członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie i Olha Bohdanowa – Doradca Wiceministra Finansów Ukrainy, Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

Wiceprezes Jarosław Fuchs w czasie dyskusji podkreślił znaczenie konsekwencji wojny na Ukrainie – choć nie tylko tych negatywnych dla gospodarki. Zdaniem przedstawiciela Pekao S.A., konflikt na Ukrainie może w przyszłości stworzyć wiele możliwości dla polskich przedsiębiorców.

– Obecnie bank nie inwestuje bezpośrednio na Ukrainie. Być może to się wkrótce zmieni, ale co istotne, udział Banku Pekao S.A. we wspieraniu polskich przedsiębiorców był, jest i będzie kluczowym zadaniem dla polskiej instytucji finansowej – mówił Jarosław Fuchs.

Według Jarosława Fuchs obecne regulacje i przepisy na Ukrainie uniemożliwiają funkcjonowanie nie tylko takich instytucji finansowych, jak banki, ale przede wszystkim rynku kapitałowego. Aby to usprawnić, zdaniem Wiceprezesa Pekao S.A., muszą powstać pewne standardy oraz mechanizmy, w których bank będzie mógł się poruszać. Kwestia ta dotyczy zarówno polskich, jak i światowych instytucji finansowych.

Wiceprezes Pekao wspomniał także o niezbędnej podczas odbudowy Ukrainy technologii, a także bardzo ważnym aspekcie, jakim będzie komunikacja cyfrowa, dzięki której przedsiębiorcy, chcący inwestować w Ukrainie będą mieli pewność, że spełnione są  odpowiednie standardy bezpieczeństwa.

– Wymagane będą klarowne przepisy oraz dostęp do finansowania, który będzie w jakiś sposób zabezpieczony – mówił Fuchs.


Komentarze