Ponad setka ofiar zamachu terrorystycznego. Wytypowano sprawców

Redakcja Redakcja Terroryzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Co najmniej 52 osoby zginęły, a 58 zostało rannych w piątkowym ataku na zgromadzenie religijne z okazji urodzin proroka Mahometa w prowincji Beludżystan na południowym wschodzie Pakistanu - poinformował Reuters, powołując się na lokalną policję. Przekazała ona, że był to atak samobójczy. W sprawę może być zamieszana pakistańska komórka Państwa Islamskiego.

Zamachowiec-samobójca odpalił ładunek

Wiadomo, że zamachowiec-samobójca odpalił ładunek w pobliżu pojazdu wysokiego rangą policjanta, zaparkowanego w pobliżu meczetu.


- Zamachowiec wysadził się w powietrze w pobliżu pojazdu zastępcy nadinspektora policji - powiedział Reutersowi zastępca inspektora generalnego policji dystryktu Mastung, dodając, że wybuch miał miejsce w pobliżu meczetu, w którym ludzie gromadzili się z okazji urodzin Mahometa. W Pakistanie to święto narodowe. 

Jak dotąd żadne ugrupowanie nie przyznało się do tego ataku terrorystycznego. Tehrik-e Taliban Pakistan, grupa powiązana z różnymi fundamentalistycznymi sunnickimi ugrupowaniami, zaprzeczyła, jakoby stała za przeprowadzeniem zamachu.

Rannych przewieziono do szpitali w pobliskim mieście Mastung. Minister spraw wewnętrznych Sarfraz Bugti nazwał wybuch "bardzo haniebnym czynem" - informuje Reuters. 

 Rośnie liczba zamachów w Pakistanie

Liczba samobójczych zamachów w Pakistanie rośnie; zdaniem ekspertów prawdopodobnie jest to związane z wyborami parlamentarnymi, które mają się odbyć w styczniu 2024 r. W lipcu ponad 40 osób zginęło w samobójczym zamachu bombowym w północno-zachodniej prowincji Chajber Pasztunchwa podczas zgromadzenia religijnej partii politycznej - przypomniał Reuters.

Prowincja Beludżystan graniczy z Iranem i Afganistanem. Na obszarze tym działają powstańcze grupy Beludżów, walczące o większy udział w regionalnych zasobach. Prowincja jest bogata w minerały, a także posiada strategicznie położony port Gwadar nad Zatoką Omańską, który jest obecnie rozwijany przez Chiny w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku.

"Za atak odpowiada prawdopodobnie Państwo Islamskie"

- Celem ataku była procesja z okazji Milad-ul-Nabi w pobliżu meczetu Al-Falah  w dystrykcie Mastung w Beludżystanie. Co najmniej 15 osób zabitych 50 rannych - napisał na platformie X dawniej Twitter specjalista ds. islamu Wojciech Szewko.


W kolejnym wpisie dodał, że za zamachem stoi  "prawdopodobnie Państwo Islamskie (Wilajat Pakistan)".

MB

Fot. Zamach terrorystyczny w Pakistanie/PAP/EPA 

Czytaj dalej:
Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka