Zdjęcie: KGHM
Zdjęcie: KGHM

Pomnik Bolesława Chrobrego Powstaje w Głogowie

Redakcja Redakcja Patriotyzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Zbliżają się obchody tysiąclecia koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. Z tej okazji w Głogowie powstaje pomnik króla i specjalna ścieżka historyczna. Wśród sygnatariuszy porozumienia oprócz miasta Głogów i Fundacji Pogoń Lwów znaleźli się również: KGHM oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

W 2025 roku przypada wyjątkowy jubileusz: 1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego, który był bezpośrednio związany z Głogowem. To właśnie dzięki niemu, w 1010 roku, nazwa Głogów pierwszy raz pojawiła się w kronikach ("urbs Glogua"). Opisujący tam wydarzenia kronikarz Thietmar, biskup merseburski, wspomniał o niemieckim najeździe na Polskę, który dotarł również pod Głogów. Dzięki solidnym fortyfikacjom i licznym obrońcom, z którymi dowodził Bolesław Chrobry, cesarz Niemiec Henryk II zrezygnował z oblężenia miasta.

– KGHM jest uznanym mecenasem kultury i bardzo mocno angażuje się w projekty związane z historią naszej Ojczyzny, zarówno w wymiarze lokalnym jak i ogólnopolskim. Inicjatywa budowy pomnika w Głogowie doskonale wpisuje się w te działania miedziowej spółki. Bycie częścią tego projektu to dla KGHM ogromny przywilej. Pomnik będzie dumą mieszkańców Głogowa – powiedział Alan Steinbarth, dyrektor naczelny ds. nadzoru korporacyjnego KGHM Polska Miedź S.A.

Powstanie również ścieżka edukacyjna

Fundacja Pogoń Lwów, będąca inicjatorem tego przedsięwzięcia, planuje również zagospodarowanie przestrzeni wokół powstającego pomnika. Jednym z elementów projektu jest utworzenie edukacyjnej ścieżki historycznej w sąsiedztwie Kolegiaty głogowskiej.

Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podkreślił znaczenie roli Głogowa w historii Polski oraz edukacji młodych pokoleń. Pomnik Bolesława Chrobrego będzie nie tylko przypominał o polskich korzeniach, ale także wzmocni rolę Głogowa w historii kraju.

List intencyjny zakłada działania na rzecz budowy pomnika Bolesława Chrobrego, a także zagospodarowania terenu wokół. Parafia kolegiacka w Głogowie udostępni teren pod pomnik, miasto Głogów zajmie się formalno-prawnymi procesami oraz zaangażuje się finansowo w to przedsięwzięcie.

Fundacja Pogoń Lwów i Muzeum Archeologiczno-Historyczne zadeklarowały wsparcie merytoryczne oraz udział w komisji konkursowej do wyboru projektu pomnika, którego realizację nagrodzi Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo