Dwóch kibiców zabitych przez terrorystę. Mecz w Brukseli przerwany

Redakcja Redakcja Terroryzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Dwóch szwedzkich kibiców zginęło w strzelaninie w Brukseli. Do dramatu doszło w pobliżu Place Sanctelette, około 5 km od stadionu Króla Baudouina I, gdzie Szwecja gra z Belgią w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy. Mecz został przerwany.

Zamachowiec zabił dwie osoby. Krzyczał islamskie hasła

Mężczyzna, który zastrzelił dwóch kibiców reprezentacji Szwecji, miał podczas ataku krzyczeć "Allahu akbar" - podał portal informacyjny 7sur7.

7sur7 informuje również, że w zamieszczonym na Facebooku nagraniu wideo napastnik twierdzi, że należy do Państwa Islamskiego i chwali się "zabijaniem niewiernych". Jako motyw ataku w Brukseli miał podać chęć "pomszczenia muzułmanów".

O zamachu informują również inne belgijskie media. Gazeta "Het Laaste Niews" zamieściła na swojej stronie internetowej nagranie wideo, na którym widać mężczyznę w pomarańczowej kurtce na skuterze i z karabinem, który najpierw oddał dwa strzały, potem trzy kolejne, następnie wbiegł do budynku, oddał jeszcze dwa strzały, wyszedł i strzelił jeszcze raz.

Z powodu ataku przerwano mecz eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy, z udziałem reprezentacji Belgii i Szwecji.

Zamachowiec zbiegł z miejsca tragedii. Trwają jego poszukiwania.

Po pierwszej połowie był remis 1:1. Według szwedzkich mediów piłkarze Trzech Koron odmówili kontynuowania gry.

Premier Belgii zaapelował o czujność

Premier Alexander De Croo wezwał mieszkańców Brukseli do zachowania czujności po tym, gdy w poniedziałkowy wieczór w stolicy Belgii doszło do ataku terrorystycznego. Zamachowiec, podający się za bojownika Państwa Islamskiego (IS), zastrzelił dwóch szwedzkich kibiców piłki nożnej.

"Składam najszczersze kondolencje bliskim ofiar tchórzliwego ataku w Brukseli. Śledzimy rozwój sytuacji i prosimy mieszkańców Brukseli o zachowanie czujności" – napisał De Croo na platformie X.