PAP/Rafał Guz
PAP/Rafał Guz

Premier: W budżecie są pieniądze na wszystkie obietnice wyborcze PiS

Redakcja Redakcja Budżet Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapewnił, że w budżecie państwa są zagwarantowane pieniądze na sfinansowanie wszystkich obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. "Każdy, kto twierdzi inaczej, wprowadza naszych drogich rodaków w błąd" - podkreślił szef rządu na konferencji poświęconej stanowi finansów publicznych.

Jak zaznaczył premier Morawiewcki, od 2015 r. roczne dochody budżetu wzrosły o ponad 100 proc., z 290 mld zł w 2015 r., do prawie 595 mld zł w 2023 r., i są w stanie pokryć m.in. wydatki rzędu 100 mld zł rocznie na politykę społeczną.

Zdaniem premiera, budżet jest w znacznie lepszym stanie, niż można było by sobie wyobrazić z powodu pandemii, kryzysu energetycznego i wojny na Ukrainie. Według niego, strategia "niektórych odłamów opozycji" to "okłamać Polaków, że stan finansów publicznych jest niedobry". -Widać już strategię części opozycji, aby wykpić się z obietnic wyborczych i znaleźć pretekst, aby ich nie realizować, jeśli przyjdzie im tworzyć rząd. - oświadczył Mateusz Morawiecki.

Jak przekazał, między 2015 a 2023 rokiem wpływy z podatku od zysków firm (CIT) wzrosły o 62 mld zł czyli o 188 proc. do 94,8 mld zł. Przypomniał, że w czasie rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego wpływy z tego podatku spadły z 34,6 mld zł w roku 2008 do 32,9 mld zł w roku 2015.

Szef rządu przypomniał, że w czasie gdy PiS przejmowało władzę w roku 2015 luka VAT wynosiła, według danych Komisji Europejskiej, 25 proc. - Co czwarta złotówka za czasów rządów naszych poprzedników lądowała w kieszeniach mafii VAT-owskich. - podkreślił.

Jak przekazał Morawiecki, w czasie rządów PiS luka VAT została w 2021 r. ograniczona do 3,3 proc. Dodał, że dzięki zwiększeniu wpływów podatkowych finansowane są programy społeczne wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

- Mimo zabrania 155 mld zł z OFE, pozyskania rekordowych dywidend ponad 50 mld zł, wyprzedaży majątku narodowego - 58 mld zł, dług publiczny w czasach PO wzrósł o ponad 7 proc. W czasach rządów PiS dług publiczny, mimo ratowania miejsc pracy, jednej, drugiej trzeciej, czwarte tarczy finansowej, antykryzysowej, antyputinowskiej, antyinflacyjnej dług publiczny do PKB zmalał. - powiedział.

Jak ocenił, rząd PiS wyprowadził finanse publiczne z wielkiego kryzysu odziedziczonego po poprzednich rządach, a następnie przeprowadził polską gospodarkę przez serię kryzysów, "jednocześnie powodując, że mamy najniższe bezrobocie w historii III RP i najwyższą liczbę osób pracujących".

- Każdy kto ma choć blade pojęcie o tym, jak funkcjonują rynki finansowe wie, że tam nie da się ukryć żadnej złotówki, a co dopiero miliardów złotych, co sugerują ci, którzy chcieliby przygotować alibi dla złamania obietnic złożonych w czasie kampanii wyborczej, tak zwanych 100 konkretów. One kryją w sobie gigantyczne wydatki. Oni już widzą, że omamili Polaków i że nie będą mieli środków i usiłują okłamać Polaków, że stan finansów publicznych jest w tarapatach. - powiedział Morawiecki. Dodał, że agencje ratingowe podchodzą do tego odmiennie.

- Niektórzy politycy opozycji snują jaką pseudopowieść o dziurze. - zaznaczył premier.

Fot: Premier Morawiecki w czasie konferencji prasowej PAP/Rafał Guz

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka