Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

Historyczna emisja zielonych obligacji od Pekao

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Bank Pekao S.A. wyemitował swoje pierwsze zielone obligacje na rynku międzynarodowym. Nieuprzywilejowane senioralne euroobligacje (Senior Non-Preferred) Banku Pekao mają wartość nominalną 500 mln euro, a termin ich wykupu przypada na listopad 2027 roku.

Bank Pekao wprowadził obligacje jako część swojego programu emisji średnioterminowych euroobligacji o łącznej wartości 5 miliardów euro. Obligacje te będą notowane na giełdzie w Luksemburgu i na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Cena papierów Banku Pekao została ustalona na 240 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej. Termin wykupu obligacji został ustalony na 4 lata, ale Bank ma opcję ich wcześniejszego wykupu już po trzech latach.

Historyczna emisja obligacji

Prezes Banku Pekao, Leszek Skiba, nazywa to wydarzenie historycznym dla banku, ponieważ jest to zielona, międzynarodowa i benchmarkowa emisja, która – zgodnie ze słowami Prezesa, cieszyła się popularnością wśród inwestorów. – (...) bardzo udana emisja Banku Pekao, uplasowana przy rekordowo niskiej marży 240 pb i bardzo dużym zainteresowaniu inwestorów – komentuje prezes Banku Pekao S.A. Leszek Skiba.

Podczas subskrypcji, która odbyła się 16 listopada, inwestorzy zgłosili popyt na ponad 1,5 miliarda euro. Obligacje trafiły do 110 różnych podmiotów, a stopa redukcji wyniosła 66,77 procent.

Dla Banku Pekao to ważne wydarzenie, ponieważ było to ich pierwsze wydanie obligacji w ramach nowego programu euroobligacji. Na początku listopada bank opublikował także dokument określający, na jakie projekty trafią środki z zielonych lub zrównoważonych obligacji emitowanych przez bank.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka