na zdjęciu: posiedzenie Sejmu RP. fot. PAP/Tomasz Gzell
na zdjęciu: posiedzenie Sejmu RP. fot. PAP/Tomasz Gzell

Najnowszy sondaż. PiS rośnie jak na drożdżach, w nowej koalicji jedna partia w dół

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Z najnowszego sondażu partyjnego wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, najlepszy wynik znów uzyskałby PiS - 35,2 proc. poparcia; na KO chęć oddania głosu wyraziłoby 28,8 proc. badanych, na Trzecią Drogę - 16 proc., na Lewicę - 10 proc., a na Konfederację - 7,7 proc.

Sondaż wyborczy. PiS liderem, na podium KO i Trzecia Droga

Zgodnie z wynikami sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, chęć oddania głosu na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 35,2 proc. badanych. Partia Jarosława Kaczyńskiego sporo zyskuje, bo to wzrost poparcia o 3,9 pkt proc. w porównaniu z badaniem z listopada.

Na drugim miejscu - podobnie jak w wyborach październikowych - znalazła się Koalicja Obywatelska. Na formację, której liderem jest Donald Tusk, chce głosować 28,8 proc. ankietowanych. To wzrost o 2,1 pkt proc.

Podium z wynikiem 16 proc. zamyka Trzecia Droga. Koalicja Polski 2050 i PSL także notuje wzrost poparcia - o 1,6 pkt proc. Oznacza to, że ugrupowanie utrzymuje wyniki z okolic wyborów.

Sondaż. Lewica ze spadkiem

Minimalny spadek notuje Lewica, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 10 proc. badanych. (o 0,4 pkt proc. mniej niż w poprzednim sondażu).

Do Sejmu ponownie weszłaby także Konfederacja, którą popiera obecnie 7,7 proc. respondentów. (spadek o 1,4 pkt proc.)

2,3 proc. badanych nie miało w tej sprawie zdania.


Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI w dniach 1-3 grudnia 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

na zdjęciu: posiedzenie Sejmu RP. fot. PAP/Tomasz Gzell

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka