Marek Jakubiak w Salon24.pl. Fot. Salon24.pl
Marek Jakubiak w Salon24.pl. Fot. Salon24.pl

Marek Jakubiak w Salon24.pl. Polityk nie ma złudzeń, dlaczego PiS traci władzę

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 106
W piątek w Salon24.pl gościem Sławomira Jastrzębowskiego był poseł Sejmu X kadencji Marek Jakubiak. Polityk z koła poselskiego Kukiz'15 mówił między innymi o ustawie wiatrakowej, ale też i o tym, dlaczego PiS osiągnęło zbyt słaby wynik w wyborach, by kolejny raz rządzić samodzielnie.

Jakubiak o aferze wiatrakowej. "Lobbyści znów poczuli się dobrze" 

Sławomir Jastrzębowski zaczął rozmowę od sprawy, która w ostatnim czasie budzi ogromne emocje. Politycy PiS i znaczna część opinii publicznej wprost mówi o aferze wiatrakowej. Przedstawiciele nowej koalicji, na czele z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią (Polska 2050, Trzecia Droga) zapewniają, że nie ma mowy o żadnej aferze. Przekonują, że to tylko „błąd komunikacyjny”.

Marek Jakubiak gościem Sławomira Jastrzębowskiego w Salon24.pl. Zapraszamy do obejrzenia: 


W Sejmie dzieją się jednak „ciekawe” rzecz. Na salę sejmową wchodzi lobbysta, a na komisji sejmowej procedującej nad ustawą wiatrakową na pytania zamiast posła sprawozdawcy odpowiada prawnik z kancelarii prawnej, która obsługuje duże firmy energetyczne - mówił redaktor Jastrzębowski. 

– Swój za swoim po swoje – mówi ironicznie poseł Marek Jakubiak (koło poselskie Kukiz'15), gość Sławomira Jastrzębowskiego w Salon24.pl. – Lobbyści poczuli się dobrze, pewien klimat wraca – powiedział polityk.

Przedsiębiorcy

– PiS miało charakterystyczne podejście do przedsiębiorczości, nie podobało mi się ono. Ale szedłem spać i mogłem się budzić w niesprzedanej Polsce – mówił Jakubiak.

– Ale mógł się pan zastanawiać, czy czegoś znów panu nie uszczknęli – odbił piłeczkę Jastrzębowski.

– Z pewnością. Ale po uśmiechach od ucha do ucha „za Donalda Tuska” widać, że lobbyści czują się niezmiernie dobrze. (…) Tę ustawę napisali wiatrakowcy, mówiliśmy to od samego początku – bardzo poważnym już tonem powiedział Jakubiak.

"Wypadkiem przy pracy jest, że to wyszło na jaw"

– To będzie stała tendencja w nowym rządzie, czy to wypadek przy pracy? – dopytywał Sławomir Jastrzębowski.

– Wypadkiem przy pracy jest, że to wyszło na jaw – błyskawicznie odpowiedział jego gość w Salon24.pl.

Marek Jakubiak mówił, że jest przedsiębiorcą z długim stażem i przeżył niejeden rząd. – Najgorsze rządy były za Jerzego Buzka. I zaSLD, mówię między innymi o premierze Marku Belce, który teraz uchodzi za jakiegoś geniusza. A to za jego czasów zaufanie do polityki było na skrajnie niskim poziomie – stwierdził mocno poseł. 


Jakubiak mocno: Za Tuska biznesy były biznesami zachodnich spółek

Zdaniem Marka Jakubiaka nadchodzą ciężkie czasy, również w mediach. – Będą wycinać nawet popularne kanały na YouTube – przekonywał redaktora Jastrzębowskiego. Wskazał choćby swój kanał i kanał Rafała Ziemkiewicza. – Chyba że pójdziemy po europejskiej linii i będziemy chwalić Tuska – zaznaczył.

– Za Donalda Tuska państwo polskie zawsze było słabe, polegało na zewnętrznych układach. Biznesy były biznesami zachodnich spółek, które tutaj, np. nie płaciły w Polsce podatków – mówił Jakubiak.

Jakubiak o przejęciu TVP przez nową władzę:  Takie rzeczy robi się zwykle o 3.00 w nocy

Zdaniem Marka Jakubiaka może dojść do próby „siłowego” przejęcia TVP. – Takie rzeczy robi się zwykle o 3.00, 4.00 w nocy. Może dojść do siłowego wejścia ludzi sprawniejszych niż ochrona i zdecydowania, kto wchodzi do gmachu, kto pracuje, a kto nie pracuje – mówił poseł z klubu poselskiego Kukiz'15.


Dlaczego PiS stracił władzę?  

Od rozmowy o liberalizacji aborcji Marek Jakubiak i Sławomir Jastrzębowski przeszli do pytania o przyczyny pyrrusowego zwycięstwa PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła najwięcej mandatów w Sejmie XX kadencji ale nie jest zdolna stworzyć koalicji. I najpewniej 13 grudnia odda władzę środowiskom politycznym skupionym wokół Donalda Tuska, lidera Platformy Obywatelskiej.

Redaktor Jastrzębowski zaznaczył, że politycy PiS wprost przyznają, że „gdyby mogli cofnąć czas”, to nie poszliby do Trybunału Konstytucyjnego z ustawą dotyczącą przerywania aborcji. Bo przez to stracili 10 punktów procentowych, których nigdy już nie odrobili. I być może przez to stracili władzę.

– Pytałem posła Bartłomieja Wróblewskiego, czy wniosek do TK w sprawie ustawy aborcyjnej złożył „za zgodą”. Potwierdził mi to wprost – mówił Jakubiak. – Podobnie wypowiadał się Mateusz Morawiecki, który wskazał na Konfederację jako siłę polityczną, która forsowała zaostrzenie prawa aborcyjnego – zaznaczył poseł.

Sławomir Jastrzębowski dodał, że premier mówił o tym w Salon24.pl.

Rozmówcy podkreślili, że są zwolennikami tzw. kompromisu aborcyjnego.

Jakubiak: "Z samej nazwy pisowiec to brzmi fatalnie"

Marek Jakubiak i Sławomir Jastrzębowski rozmawiali również o tym, czy PiS ma szansę na odzyskanie głosów większej liczby wyborców. Zdaniem Jakubiaka problem tkwi w samej nazwie: „PiSowiec to brzmi fatalnie; niech pan spróbuje tak powiedzieć "Peowiec", żeby to miało tak złe znaczenie jak PiSowiec” - dowodził polityk z klubu Kukiz'15.

KW

Źródło zdjęcia: Marek Jakubiak w Salon24.pl. Fot. Salon24.pl

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka