fot. Facebook
fot. Facebook

Premier o ustawie wiatrakowej. Ujawnił kto miał na niej skorzystać

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 91
Premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się o kontrowersyjnej ustawie wiatrakowej przygotowanej przez KO i Trzecią Drogę. Polityk nie zostawił na projekcie suchej nitki. Stwierdził, że na zmianie prawa skorzystałoby "lobby bankowe".

Morawiecki: Ustawa wiatrakowa korzystna dla banków

- Ustawa wiatrakowa PO i Polski 2050 pojawiła się nagle i równie szybko przeminęła z wiatrem. Ale zapach lobbingu wciąż unosi się w powietrzu. Teraz w pośpiechu i ze wstydem wycofują się z ustawy, która niszczyła wakacje kredytowe i była zgodna z interesami lobby bankowego. Projekt rządowy wciąż czeka w Sejmie, a na jego wdrożenie ponad milion polskich rodzin - napisał szef rządu na platformie X (dawniej Twitter).

Afera wiatrakowa. Ruch prokuratury

Tymczasem Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa płatnej protekcji w związku z przygotowaniem projektu o zmianie ustawy w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, jak również jej przebiegu legislacyjnego. Informację na ten temat przekazał we wtorek minister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Prokuratorzy - jak podał wiceminister - zbadają okoliczności powstania projektu tzw. ustawy wiatrakowej, a przede wszystkim, kto jest faktycznym jego autorem.

Warchoł przekazał, że śledztwo obejmie także kwestie związane z podejrzeniem popełnienia przestępstwa manipulacji akcjami giełdowymi spółki Orlen.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


Będą zmiany w kontrowersyjnym projekcie

Grupa posłów Polska 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r., który zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt ma umożliwić budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Projekt spotkał się z krytyką m.in. polityków PiS.

Posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska przekazała w poniedziałek w Polsat News, że do projektu tzw. ustawy wiatrakowej złożone będą 3 grupy poprawek. Pierwsza grupa to przepisy dot. odległości wiatraków od zabudowy - będzie to min. 500 m. Pozostałe poprawki będą dotyczyć ochrony środowiska i rzekomych wywłaszczeń.

MB

Fot. Premier Mateusz Morawiecki. Źródło: Facebook

Źródło:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka