sejm
sejm

Co Polacy sądzą o zapowiadanych komisjach śledczych? Zdania są podzielone

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
41,6 proc. badanych uważa, że komisje śledcze powołane ds. wyborów kopertowych, inwigilacji Pegasusem, i sprzedaży wiz mają szansę rozliczyć te afery - wynika z sondażu IBRiS dla wtorkowej "Rzeczpospolitej". Więcej respondentów było przeciętnego zdania. Z innego badania wynika, że PiS ciągle ma przewagę nad KO.

Sondaż dla RZ: Polacy nie wierzą w komisje śledcze

"Rzeczpospolita" zauważa, że w kolejnych dniach pierwszego posiedzenia Sejm zajmie się powołanie dwóch komisji śledczych: ds. Pegasusa i afery wizowej, zaś we wtorek ukonstytuuje się wybrana wcześniej komisja śledcza ds. wyborów kopertowych.

- Według sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" 41,6 proc. badanych uważa, że komisje śledcze dojdą do prawdy w tych sprawach i rozliczą afery. Prawie identyczny odsetek respondentów - 41,9 proc. - jest przeciwnego zdania. 16,5 proc. nie ma opinii w tej kwestii - czytamy.

Z sondażu wynika, że wiara w wyjaśnienie afer zależy od poglądów politycznych. Tylko 5 proc. zwolenników PiS i Konfederacji uważa, że afery zostaną wyjaśnione, a 62 proc. uważa, że nie jest to możliwe. 33 proc. badanych w tej grupie nie ma zdania.

- Także 60 proc. osób niezdecydowanych co do swoich sympatii politycznych nie wietrzy w sprawczość komisji śledczych - pisze "Rz".

76 proc. osób popierających nową większość wierzy, że afery zostaną rozliczone, 19 proc., że nie, zaś 6 proc. nie ma zdania.

Badanie CATI przeprowadzone 15-16.12.2023 na 1069 osobowej grupie respondentów.


SE: PiS ma przewagę nad KO

Badani zostali zapytani o to, na którą partię oddaliby swój głos, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę. Najwięcej badanych, bo 33,15 proc. respondentów wskazało Zjednoczoną Prawicę. Na drugim miejscu respondenci wskazali Koalicję Obywatelską - 31,28 proc.

Trzecie miejsce zajęła Trzecia Droga, czyli PSL i Polska 2050 Szymona Hołowni - 16,95 proc. Lewica uzyskałaby poparcie na poziomie 8,37 proc., zaś Konfederacja 6,73 proc.

Badanie wykonano 17 grudnia na próbie 1033 dorosłych Polaków.

MB

Fot. Sejm. Źródło: Pixabay.com


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka