Fot. PAP/gov.pl
Fot. PAP/gov.pl

Spór o odwołanie Barskiego. Zastępcy Bodnara nie zgadzają się z jego decyzją

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 217
Trwa spór polityczno-prawny o to, czy piątkowa zmiana na stanowisku Prokuratora Krajowego była przeprowadzona zgodnie z prawem. Adam Bodnar działał bez zgody prezydenta. Opinie prawne dotyczące skuteczności przywrócenia prokuratora Dariusza Barskiego są interpretowane na dwa sposoby, a politycy w zależności od opcji, albo popierają, albo negują decyzję Prokuratora Generalnego.

Bodnar dokonał zmiany na stanowisku Prokuratora Krajowego

W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że przywrócenia prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 r. dokonano bez podstawy prawnej. Jak podało MS, powoduje to, że od 12 stycznia br., nie będąc już w służbie czynnej, nie spełnia on przesłanek do bycia Prokuratorem Krajowym i od piątku nie pełni tej funkcji. Resort sprawiedliwości poinformował później, że pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego został prokurator Jacek Bilewicz.

Prokuratura Krajowa oświadczyła natomiast w piątek, że funkcję Prokuratora Krajowego pełni Dariusz Barski, a pismo Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, w którym wskazuje on, że - jego zdaniem - Prokurator Krajowy pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku, nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

"Minister Adam Bodnar próbuje usunąć Dariusza Barskiego ze stanowiska Prokuratora Krajowego, do czego nie ma żadnych samodzielnych kompetencji. Przekazał Prokuratorowi Barskiemu swoją "decyzję" w tej sprawie" - napisał w piątek wieczorem prezydent Andrzej Duda na platformie X.

Duda podkreślił, że "zmiana na stanowisku Prokuratora Krajowego to, zgodnie ustawą, kompetencja Premiera i Prokuratora Generalnego we współdziałaniu z Prezydentem". "Działanie Adama Bodnara bez udziału Premiera i Prezydenta to kolejne rażące naruszenie prawa (ustawy i art. 7 Konstytucji)" - ocenił prezydent.

Zastępcy Prokuratora Generalnego nie zgadzają się z decyzją Bodnara

"Powierzenie prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi funkcji p.o. Prokuratora Krajowego z pominięciem procedury ustawy Prawa o prokuraturze jest bezskuteczne. Funkcja taka nie została przewidziana w ustawie Prawo o prokuraturze"- przekazali w sobotnim oświadczeniu zastępcy Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.

Ich zdaniem, "Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem bezprawnie stworzyli nową funkcję, nieznaną ustawie Prawo o prokuraturze".

"Bezprawne działanie Adama Bodnara i Donalda Tuska ma na celu ominięcie przepisów dotyczących trybu odwołania I Zastępcy Prokuratora Generalnego przy wyraźniej pisemnej zgodzie Prezydenta RP" - podkreślili.

W ich ocenie, działania "funkcjonariuszy publicznych Adama Bodnara, Donalda Tuska i Jacka Bilewicza zostaną poddane ocenie prawnokarnej".

"Jako Zastępcy Prokuratora Generalnego oświadczamy, że wykorzystamy wszystkie środki przewidziane prawem w celu skutecznego przeciwdziałania próbie bezprawnego usunięcia Prokuratora Krajowego i zawłaszczenia prokuratury dla celów politycznych" - przekazali.

Pod oświadczeniem podpisali się: Krzysztof Sierak, Michał Ostrowski, Robert Hernand, Beata Marczak, Krzysztof Urbaniak, Tomasz Janeczek i Andrzej Pozorski.

Politycy KO: Koniec dwuwładzy w prokuraturze

Komunikat resortu sprawiedliwości wywołał falę komentarzy w mediach społecznościowych. "Koniec dwuwładzy w prokuraturze; Prawo ponad wszystko" - piszą politycy Koalicji Obywatelskiej o decyzji resortu sprawiedliwości. W ocenie posłów PiS decyzja ws. Barskiego "to kolejny przykład absolutnego bezprawia".

Szefowa komisji sprawiedliwości i praw człowieka Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej napisała: "Barski odwołany! Adam Bodnar wręczył mu dokument stwierdzający, że jego przywrócenie do czynnej służby nastąpiło na podstawie przepisu, który ówcześnie nie obowiązywał". "Nowym pełniącym obowiązki został prok. Jacek Bilewicz, członek zarządu Lex Super Omnia. Prawo ponad wszystko!" - napisała Gasiuk-Pihowicz.Decyzję Bodnara popiera szef MSWiA Marcin Kierwiński. "Mam dla państwa bardzo dobrą informację: Minister Sprawiedliwości uznał, że Prokurator Krajowy powołany był niezgodnie z prawem. Pan Barski został powołany na to stanowisko na podstawie nieobowiązującego przepisu. Pech..." - napisał na Twitterze.

W podobnym tonie pisze były minister sprawiedliwości, prokurator generalny, a obecnie senator Krzysztof Kwiatkowski. "Dariusz Barski przywrócony przez Z. Ziobro do czynnej służby prokuratorskiej - z naruszeniem prawa i dlatego przywrócenie nie wywołało skutków prawnych! Od 12.01 Barski pozostaje w stanie spoczynku i nie może sprawować funkcji Prokuratora Krajowego, KONIEC DWUWŁADZY w PROKURATURZE" - ocenił w mediach społecznościowych.


"Brawo Adam Bodnar" - napisał z kolei szef MAP Borys Budka.

Morawiecki: Te czystki personalne to próba zamachu na prokuraturę

"Próba siłowego usunięcia Dariusza Barskiego z urzędu Prokuratora Krajowego to kolejny w ostatnich dniach skandaliczny akt łamania prawa i destabilizacji naszego państwa! Według przepisów to Prezydent RP musi wyrazić zgodę na odwołanie Prokuratora Krajowego przez rząd. Te czystki personalne to próba zamachu na prokuraturę! Minister Adam Bodnar nie znalazł podstawy prawnej do swoich działań, więc po raz kolejny zdecydował się na złamanie prawa" - napisał były premier na Facebooku."Walec siły i bezprawia próbuje jechać dalej. Adam Bodnar chce nielegalnie odwołać Prokuratora Krajowego. Zgodnie z ustawą, do tego wymagana jest zgoda Prezydenta. Demokratura Tuska" - napisał z kolei na platformie X.

 "To, co dzisiaj robi Adam Bodnar, to kolejny przykład absolutnego bezprawia. A decyzja nie wywołuje skutków, bo jest po prostu nielegalna. Bez ustaw, bez żadnych podstaw prawnych" - napisał na Twitterze. "Krok po kroku niszczą ład prawny w Polsce" - napisał były rzecznik rządu Piotr Müller.


W opinii byłego wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety, "to odwołanie jest prawnie nieskuteczne".

"Adam Bodnar w swoim komunikacie, który wysuwa ponad obowiązujące ustawy, unieważnia wszystkie decyzje Prokuratora Krajowego. Gdyby uznać to coś za wiążące, to oznacza całkowity paraliż tysięcy śledztw w najważniejszych sprawach. To jest działania w stylu republik bananowych. Zakładają, że Prezydent nie zgodzi się na odwołanie PK, więc po prostu prawo chcą ignorować" - napisał.


Jak ocenia rzecznik PiS Rafał Bochenek, "działania Adama Bodnara wobec prokuratora krajowego Dariusza Barskiego są nielegalne i zmierzają do całkowicie politycznego, instrumentalnego wykorzystywania prokuratury przez #Koalicja13grudnia!". "Będą fałszywie ścigać i osądzać opozycję, a zapewniać bezkarność ludziom ze swojego środowiska politycznego, często rzeczywistym przestępcom! To nie ma nic wspólnego z zasadami demokracji i praworządności, którymi kłamliwie mamili społeczeństwo m.in. w kampanii. Cel jest jeden: zemsta, a zarazem niszczenie oponentów politycznych" - wskazał na X.


MS opublikowało opinie prawne dotyczące Dariusza Barskiego

W odpowiedzi na zarzuty minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował, że na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości są dostępne zewnętrzne opinie prawne uznanych ekspertów i autorytetów prawniczych dotyczące oceny skuteczności przywrócenia prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej.


"Zewnętrzne opinie prawne od uznanych ekspertów i autorytetów prawniczych tj. prof. Anny Rakowskiej (UŁ), prof. Sławomira Patyry (UMCS) oraz prof. Grzegorza Kucy (UJ), wskazują jednoznacznie, że działania podjęte przez Pana Ministra Zbigniewa Ziobrę w dniu 16 lutego 2022 roku, poprzedzone wnioskiem z tego samego dnia Pana prokuratora Dariusza Barskiego, zostały dokonane bez należytej podstawy prawnej i nie wywołują skutków" - czytamy.

Opinie prawników są jednak różne i sprzeczne. Doktor nauk prawnych UW Michał Sopiński napisał, że pytanie o to czy prokurator Dariusz Barski jest wciąż Prokuratorem Krajowym sprowadza się do określenia tego czy przepis prawny zawarty w art. 47 ustawy wprowadzającej ustawę prawo o prokuraturze obowiązywał w chwili gdy prokurator Barski został przywrócony do służby czynnej, a następnie powołany na pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego.


Jego zdaniem żadna z negatywnych przesłanek, które wymienił we wpisie na X nie zachodzi w kontekście art. 47 ustawy wprowadzającej ustawę prawo o prokuraturze, co oznacza że Pan Dariusz Barski wciąż jest Prokuratorem Krajowym.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj217 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka