fot. Policja/Twitter
fot. Policja/Twitter

Wojsko i policja biorą udział w WOŚP. Ograniczono możliwość dodawania komentarzy

Redakcja Redakcja WOŚP Obserwuj temat Obserwuj notkę 122
Służby mundurowe włączyły się w 32. finał WOŚP. Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W pomoc w organizacji finału włączyli się też policjanci. Jednak administrator profilu w sieci na pewien czas ograniczył możliwość dodawania komentarzy pod postem o aktywności na rzecz organizacji Jurka Owsiaka ze strony p.o. komendanta głównego Marka Boronia.

Wojsko wspiera 32. finał WOŚP

Wojsko Polskie w tym roku ponownie, po raz pierwszy od 2016 roku, zaangażowało się we wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pod koniec grudnia wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w 2024 roku Wojsko Polskie "znów zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy". Zachęcił też wszystkie jednostki wojskowe do włączenia się w akcję.


Szef MON przedstawił aukcję, na której można wylicytować wspólny z nim obiad w stołówce wojskowej oraz specjalne zaproszenie na obchody Święta Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia. W organizację licytacji charytatywnych dla WOŚP zaangażowali się także najważniejsi dowódcy wojskowi, a także poszczególne jednostki. Szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła wystawił na licytacji pamiątkową monetę, podobne pamiątki w postaci monet czy ryngrafów można wylicytować również od żołnierzy służących na misjach zagranicznych, np. na Łotwie czy misji na Morzu Śródziemnym.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wystawiło natomiast na licytację możliwość udziału w sesji zdjęciowej "Air to Air" - to sesja, podczas której znajdujący się w jednym samolocie fotograf robi zdjęcia innym jednostkom podczas lotu.

Przedmiotami aukcji są również różnego rodzaju szkolenia dla cywilów. Marynarka Wojenna - konkretnie 8. Flotylla Obrony Wybrzeża - wystawiła na licytację możliwość wzięcia udziału w dwudniowym szkoleniu na morzu; wylicytować można również dzień szkolenia z żołnierzami z jednostki Wojsk Specjalnych Agat oraz dwudniowe szkolenie z medycyny taktycznej organizowane przez specjalistów z jednostki Formoza. 6. Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa wystawiła na aukcję możliwość skoku spadochronowego; warszawska Wojskowa Akademia Techniczna - przejazd bojowym wozem piechoty lub czołgiem.

W WOŚP zaangażowały się również Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Wylicytować można prowadzone przez ekspertów indywidualne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, a także lunch z dowódcą WOC gen. Karolem Molendą.

Oprócz licytacji żołnierze wezmą także udział w szeregu imprez związanych z WOŚP, organizowanych w weekend 27-28 stycznia na terenie całego kraju.


"Będą koncerty orkiestr wojskowych, pokazy sprzętu wojskowego, wojskowe biegi i zawody, żołnierze będą także uczyć pomocy medycznej i zaproszą na wojskową grochówkę. Wybór miast i lokalizacji jest szeroki. W Gdyni - Akademia Marynarki Wojennej zorganizuje dzień sportowo-rekreacyjny, w Dęblinie w Lotniczej Akademii Wojskowej i w Warszawie w Wojskowej Akademii Medycznej odbędą się charytatywne koncerty orkiestr wojskowych. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Marynarki Wojennej zapraszają na pikniki wojskowe i historyczne. Jednostki wojskowe włączają się do lokalnych stref WOŚP w kilkudziesięciu miejscach w Polsce – będziemy m.in. w Opolu, Poznaniu, Łomży, Nowym Dworze Maz., Koszalinie, Olsztynie, Elblągu, Mińsku Maz., Gołdapi, Będzinie, Suwałkach i wielu innych" - zapowiada MON.


Policjanci też grają z WOŚP i nie chcą czytać krytyki

W 32. finale WOŚP udział wzięli udział również policjanci. - Polska Policja gra razem. Przede wszystkim dbamy o bezpieczeństwo wszystkich wolontariuszy i darczyńców, ale włączamy się także w zbiórkę. Na aukcję trafiło pióro z ringiem w barwach narodowych od p.o. Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia - czytamy na platformie X Polskiej Policji.

Na wpis nie można odpowiedzieć, ponieważ mundurowi byli krytykowani za wsparcie dla WOŚP. W związku z tym ograniczono możliwość komentarzy pod postem.

"Odpowiadać mogą użytkownicy kont obserwowanych lub wspomnianych przez użytkownika @PolskaPolicja" - głosił komunikat. Potem zdecydowano się zdjąć blokadę. 

 


32. finał WOŚP. "Płuca po pandemii"

W Warszawie scena, miasteczko i główne studio WOŚP powstały na błoniach PGE Narodowego. O godzinie 11:40 spod stadionu wyruszą uczestnicy 18. Biegu "Policz się z cukrzycą", a o godz. 20, również na błoniach stadionu, będzie można zobaczyć widowisko świetlno-muzyczne "Światełko do Nieba". Przez całą niedzielę po stołecznych ulicach poruszać się będą zabytkowe autobusy i tramwaje.

W styczniu szef WOŚP Jerzy Owsiak poinformował, że transmisje z Finału WOŚP wrócą do TVP. W TVP2 wejścia z finału zaplanowane są o godz. 16:10, 19:20 i 21.

Fundację WOŚP Jurek Owsiak założył ponad 30 lat temu. Od tej pory regularnie raz w roku — w styczniu – organizuje zbiórkę pieniędzy. Fundacja prowadzi działalność w zakresie ochrony m.in. na rzecz ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci, poprawy stanu ich zdrowia, a także promocji zdrowia i profilaktyki. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych.


MB

Fot. Policja Polska/WOŚP/Twitter

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj122 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo