Polak był poszukiwany na całym świecie. Po latach wreszcie go dopadli

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
W Holandii doszło do zatrzymania Rafała P., który w 2006 roku dokonał podwójnego morderstwa i podpalił kamienicę w Będzinie. Przestępca był nieuchwytny. Aż do lutego 2024 roku.

Złapano nieuchwytnego przestępcę

"3 lutego 2024 r. około godz. 7.10 na terenie Holandii (w miejscowości Schijndel) doszło do zatrzymania Rafała P." – potwierdziła PAP Komenda Główna Policji.  Mężczyzna był groźny - funkcjonariusze wiedzieli, że doskonale zna sztuki walki. Dlatego wysłano po niego oddział antyterrorystyczny. Rafał P. był na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie. 

"Do zatrzymania doszło dzięki informacjom uzyskanym ze strony Europe's Most Wanted Fugitive List, na której znajdują się wizerunki najbardziej poszukiwanych przestępców. Rafał P. był jedną z twarzy ubiegłorocznej europejskiej kampanii medialnej EUROPOL i ENFAST, a jego wizerunek został zamieszczony na stronie w listopadzie 2023 roku" – precyzuje polska policja. 

"Wszystkie informacje zebrane w sprawie wskazywały na możliwy pobyt poszukiwanego w Holandii. O fakcie tym, poinformowani zostali przedstawiciele holenderskiej jednostki ENFAST, którzy natychmiastowo zaangażowali się w poszukiwania Rafała P. na terytorium ich kraju. Wyspecjalizowany w lokalizowaniu najbardziej poszukiwanych przestępców zespół poszukiwań zaczął weryfikować informacje uzyskane od polskich kolegów. Poszukiwany był bardzo ostrożny i stosował różne metody, aby uniknąć zasądzonej przez polski sąd kary pozbawienia wolności" - zakomunikowała Komenda Główna Policji. 

"W wyniku intensywnej współpracy polskiej i niderlandzkiej Policji, bieżącej wymiany informacji, a także dużemu doświadczeniu policjantów biorących udział w działaniach poszukiwawczych, stosowaniu nieszablonowych rozwiązań oraz współpracy wymagającej wielu wspólnych działań koordynacyjnych, udało się ustalić dokładne miejsce ukrywania się poszukiwanego. Dynamiczne zatrzymanie przy wsparciu kontrterrorystów przeprowadzone zostało w dn. 03.02.2023 r. tuż po godz. 7:00 rano, w jednym z domów w m. Schijndel, w prowincji Brabancja Północna, w Holandii. Rafał P. podczas zatrzymania posłużył się innymi danymi osobowymi, jednak to nie zmyliło policjantów holenderskich, którzy potwierdzili jego prawdziwą tożsamość. Mężczyzna aktualnie oczekuje w areszcie na ekstradycję do Polski" - dodano w oświadczeniu.  


Zbrodnia w Będzinie

Na początku 2006 r. spłonęła kamienica przy ul. Modrzejewskiej w Będzinie. Wewnątrz znaleziono zwłoki dwóch osób. Badania DNA potwierdziły, że to 59-letnia właścicielka budynku oraz 47-letni dozorca. Z kolei sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci obojga były liczne obrażenia głów. Głównym podejrzanym był Rafał P., który wynajmował lokal w tym budynku. Według doniesień prasowych, miał zaległości czynszowe.

Rafał P. został skazany pierwszy raz na dożywocie w 2008 r., jednak uniewinniono go siedem lat później. Ostateczny wyrok zapadł pod koniec 2019 r. Sąd Okręgowy w Katowicach uznał go wtedy za winnego zabójstwa dwóch osób i podpalenia kamienicy, skazując go na dożywocie. Od tamtego czasu mężczyzna był poszukiwany. 

 

Fot. Pixabay/zdj. ilustracyjne

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo