Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Europejskie badanie nastrojów. Partia Tuska ma powody do radości

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 105
Z badań Portland Communications, międzynarodowej agencji PR, wynika, że Polacy przodują w UE pod względem optymizmu – informuje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”. Z badania wynika również, że przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego powody do radości ma Koalicja Obywatelska.

Badanie sondażowe przed nadchodzącymi wyborami do europarlamentu. KO na czele

Badanie sondażowe przed nadchodzącymi wyborami do europarlamentu przeprowadzono w Polsce i czterech innych krajach Unii Europejskiej. To Francja, Niemcy, Włochy i Holandia - pisze w poniedziałek „Rzeczpospolita”.

Celem analizy było zidentyfikowanie konkretnych kwestii, które wpływają na nastroje przedwyborcze obywatele Unii Europejskiej.

Jeśli chodzi o polskich wyborców, to pierwsze miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska – cieszy się poparciem 36 proc. ankietowanych.

Następnie jest Prawo i Sprawiedliwość - 29 proc., Trzecia Droga - 16 proc., Lewica - 9 proc. i Konfederacja - 8 proc.

3 proc. pytanych nie wie, na kogo odda głos.


"Polska jest jedynym krajem wśród badanych, w którym utrzymuje się wysokie poparcie dla partii centrowych"

Z badania Portland Communications wynika, że Polska jest jedynym krajem wśród badanych, w którym utrzymuje się wysokie poparcie dla partii centrowych – w sumie 52 proc. respondentów wskazało zamiar głosowania na KO lub Trzecią Drogę, co jest wynikiem wyższym niż w ostatnich wyborach parlamentarnych. 

We Francji wygrywa Front Narodowy z 33 proc. poparcia, w Holandii radykalnie prawicowa i antyislamska Partia Wolności – 25 proc. poparcia. A we Włoszech pierwsze miejsce zajmują Bracia Włosi z 28-proc. wynikiem.

W Niemczech na pierwszym miejscu jest centroprawica, czyli CDU – 29 proc.. Ale drugie miejscu zajmuje AfD z 17 proc., która już wygrywa z socjalistami z SPD.

Vikki Dean, prezeska Portland Communications, wskazuje, że: „Do zbliżających się wyborów obywatele Unii Europejskiej podchodzą z głębokim pesymizmem. UE i rządy narodowe muszą znaleźć odpowiedzi na kwestie, które nie są łatwe do rozwiązania”.

Okazuje się, że w Polsce panują najbardziej optymistyczne nastroje – jeśli chodzi o badane kraje. 41 proc. z respondentów z Polski uważa, że nasz kraj zmierza w dobrym kierunku. To najwyższy wynik spośród pozostałych krajów, w których ponad połowa ankietowanych jest zdania, że ich kraj zmierza w złym kierunku.


Polacy: UE jest na dobrej drodze

Co więcej, tylko w Polsce odsetek respondentów, którzy uważają, że cała Unia Europejska zmierza we właściwym kierunku, był wyższy niż tych, którzy uważają, że UE jest na złej drodze – 42 do 36 proc.

Ponadto we wszystkich krajach oprócz Polski respondenci uznali, że największy problem UE to drożyzna i imigracja.

Jedynie w Polsce wojna w Ukrainie znalazła się na pierwszym miejscu.

Zdaniem ekspertów sytuacja w rolnictwie może być jednym z głównych czynników determinujących europejską politykę przed wyborami do europarlamentu – podsumowuje „Rzeczpospolita”.

KW

Źródło zdjęcia: Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka