fot. PAP
fot. PAP

Trump skomentował śmierć Nawalnego. Wini Bidena i "radykalną Lewicę"

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 66
Donald Trump przerwał w poniedziałek milczenie w sprawie śmierci rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, ale nie obwinił o nią reżimu Władimira Putina. W mediach społecznościowych ocenił, że ta śmierć uzmysławia w jak złym kierunku zmierzają USA ze względu na "Oszukańczą, Radykalną Lewicę".

Lider rosyjskiej opozycji nie żyje

Rosyjska służba więzienna cytowana przez agencję Reutera, podała w piątek, że zmarł Aleksiej Nawalny. 47-latek był przeciwnikiem Władimira Putina, za co od ponad trzech lat przebywał w koloniach karnych.

W oświadczeniu rosyjskiej służby więziennej czytamy, że "Nawalny poczuł się źle po spacerze i stracił przytomność". "Natychmiast przybyli pracownicy medyczni instytucji i wezwano zespół ratownictwa medycznego. Zastosowano wszystkie niezbędne działania resuscytacyjne, ale nie przyniosły one pozytywnych rezultatów" - napisano.

"Lekarze medycyny pogotowia potwierdzili śmierć skazanego" – dodano w oświadczeniu.

Rosyjskie władze twierdzą, że nie mają informacji na temat przyczyny śmierci krytyka Putina. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił jednak, że federalna służba więzienna przeprowadza wszelkie niezbędne badania w związku z jego śmiercią.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


Trump komentuje śmierć Nawalnego

"Nagła śmierć Aleksieja Nawalnego sprawiła, że jestem coraz bardziej i bardziej świadomy tego, co dzieje się w naszym kraju" - napisał były prezydent USA i prawdopodobny kandydat w listopadowych wyborach prezydenckich.

"To powolny, stały rozkład, Oszukańczymi, Radykalnie Lewicowymi Politykami, Prokuratorami i Sędziami, którzy prowadzą nas po drodze do destrukcji. Otwarte Granice, Sfałszowane Wybory, Niezmiernie Niesprawiedliwe Decyzje Sądów NISZCZĄ AMERYKĘ" - głosi wpis, przytoczony w pisowni oryginalnej.

"JESTEŚMY NARODEM W STANIE SCHYŁKOWYM, KRAJEM, KTÓRY ZWODZI! MAGA2024" - napisał Trump, posługując się swoim firmowym skrótem MAGA - Make America Great Again (Uczyńmy znów Amerykę wielką).

Reuters przypomina, że Trump wielokrotnie podkreślał, że ma doskonałe relacje z Putinem, obiecywał też, że zakończy wojnę Rosji przeciw Ukrainie w 24 godziny.

Śmierć Nawalnego. Rachityczna reakcja Bidena

Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, w dniu śmierci Nawalnego, że jest nią wstrząśnięty, ale nie jest zaskoczony. Podkreślił, że za tę śmierć odpowiedzialny jest Putin.

Władze USA nie mają na razie pewności, czy rosyjski dysydent został zabity, ale nie ulega wątpliwości, że jego śmierć jest konsekwencją postępowania "Putina i jego zbirów" - oznajmił prezydent.

Biden poinformował też, że Biały Dom rozważa, jakie kroki można jeszcze podjąć wobec Kremla.

MB

Fot. Donald Trump na wiecu wyborczym. Źródło:PAP/EPA/TESS CROWLEY

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka