Luna będzie reprezentować Polskę na Eurowizji. Fot. Instagram/@musicofluna
Luna będzie reprezentować Polskę na Eurowizji. Fot. Instagram/@musicofluna

Wiemy, kto pojedzie na Eurowizję reprezentować Polskę. Spore zaskoczenie

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
W 68. Konkursie Piosenki Eurowizji Polskę w Malmoe reprezentować będzie Luna z utworem "The Tower". 24-letnia artystka została wybrana przez członków komisji konkursowej spośród 212 zgłoszonych kandydatur. Reprezentantka Polski wystąpi w pierwszym półfinale 7 maja. Finał odbędzie się 11 maja.

Luna będzie prezentować Polskę na Eurowizji 

O tym, że to właśnie Luna z hitem "The Tower" będzie reprezentować Polskę podczas tegorocznej Eurowizji, zdecydowała 5-osobowa Komisja Konkursowa w składzie: Łukasz Pieter – Dyrektor Muzyczny Radia ZET, Michał Hanczak – dziennikarz muzyczny Radia Eska, Kasia Moś – wokalistka, reprezentantka Polski na Eurowizji 2017, Konrad Szczęsny – dziennikarz serwisu viva.pl, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska oraz Piotr Klatt – dziennikarz muzyczny związany z Radiem Dla Ciebie i producent programów muzycznych, zastępca dyrektora Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP. 

Każdy z członków komisji, po przesłuchaniu i ocenie wszystkich zgłoszonych utworów, wskazał dziesięciu faworytów, którym przydzielił punkty w skali od 1 do 10. Piosenka Luny zebrała najwięcej, bo 34 punkty i zajęła tym samym pierwsze miejsce w klasyfikacji. 

Na drugim miejscu z liczbą 33 punktów uplasowała się Justyna Steczkowska z utworem "WITCH-ER Tarohoro", która była stawiana w roli faworytki, a trzecie miejsce ex aequo, otrzymując po 23 punkty, zajęły piosenki: "Jesień – Tańcuj" w wykonaniu Kayah i zespołu Dagadana oraz "Midnight dreamer" w wykonaniu Marcina Maciejczaka. 

– Spełnia się moje wielkie marzenie. Musiałam poczekać na dobry czas, aby móc spróbować je spełnić, ale oto jestem. Sama nie mogę jeszcze w to uwierzyć – powiedziała Luna po decyzji jury. 

Piosenka Luny jest manifestem wolności 

Piosenka "The Tower" powstała w Wielkiej Brytanii we współpracy z Fyfe oraz Maxem Cooke. Utwór został napisany specjalnie z myślą o Eurowizji. "The Tower" to – jak deklaruje artystka – "Manifest wolności i siły; wyjście z mroku i ciemności".

– Porzucenie więzów, blokad, ograniczeń, negatywnych schematów i relacji. Zburzenie wieży i wyjście na świat. To uświadomienie sobie własnej siły, pełni i tego, że ograniczenia są naszym tworem. Wieża to miejsce, czy ten stan, który budujemy my sami – opowiadała.


Eurowizja 2024 

Najbliższy Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowany zostanie po raz sześćdziesiąty ósmy. Za sprawą zwycięstwa Loreen w ubiegłorocznym konkursie, gospodarzem tegorocznego wydarzenia została Szwecja. Konkurs zorganizowany zostanie w stolicy regionu Skania, mieście Malmö. Półfinały zaplanowano na 7 i 9 maja. Reprezentantka Polski wystąpi w pierwszym półfinale 7 maja. Wielki finał odbędzie się 11 maja. Wszystkie koncerty będzie można oglądać na żywo w Telewizji Polskiej. Hasło konkursu to "United By Music". W tegorocznym konkursie udział weźmie 37 krajów.

Kim jest Luna?

Luna, czyli Aleksandra Katarzyna Wielgomas (ur. 28 sierpnia 1999 w Warszawie) studiuje Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim. Śpiewa, gra na skrzypcach i fortepianie, jest instruktorem jogi. Pisze i komponuje. Sztuka, filozofia, moda i astrologia to jej największe pasje. Kocha książki, Nicka Cava i Bjork.

Ze sceną związana jest od dziecka. Śpiewała i tańczyła na deskach warszawskich teatrów muzycznych i opery. Zadebiutowała piosenką i teledyskiem "Luna". W listopadzie 2021 r. ukazało się anglojęzyczna EP Luny pt. "Caught in the night", a jej wizerunek – za sprawą akcji Spotify Equal – trafił na billboard przy nowojorskim Times Square. Kilka miesięcy później Luna została nominowana w kategorii "Odkrycie roku" w plebiscycie Bestsellery Empiku 2021. Niecały rok później artystka wydała debiutancki polski album, zatytułowany "Nocne zmory".

W 2023 r. rozpoczęła współpracę z producentami z Wielkiej Brytanii i Szwecji. Nagrała piosenki dla siebie i dla artystów zagranicznych. Jej "Subterranean" dla DJ Miss Monique ma ponad 3 miliony odtworzeń. Jeszcze w tym tygodniu Luna leci do Londynu, aby ukończyć kolejne piosenki. 

MP

Luna będzie reprezentować Polskę na Eurowizji. Fot. Instagram/@musicofluna

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura