Rozstrzelali bezbronnych jeńców. Udokumentowana zbrodnia wojenna Rosjan

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
24 lutego w okolicach Bachmutu Rosjanie z zimną krwią zamordowali dziewięciu rozbrojonych ukraińskich jeńców. Choć obrońcy swojego kraju się poddali i wystawili ręce do góry, agresorzy ich rozstrzelali.

Nagranie z egzekucji pod Bachmutem

- Rosjanie rozstrzelali dziewięciu bezbronnych ukraińskich żołnierzy leżących na ziemi po tym, jak poddali się w pobliżu Bachmutu. To sprawia, że ​​liczba rosyjskich egzekucji ukraińskich jeńców wojennych w ostatnim tygodniu wzrosła do co najmniej 16 - napisał Julian Ropcke, dziennikarz "Bilda". 

Doniesienia o zabójstwie ukraińskich jeńców potwierdził ukraiński Ombudsman. - Na nagraniu, które udało nam się zdobyć, widać, że ukraińscy wojskowi poddali się: ręce wznieśli do góry, pokazali, że są nieuzbrojeni i nie stwarzali zagrożenia. Rosjanie mieli ich wziąć do niewoli, a zamiast tego bezlitośnie ich rozstrzelali - zakomunikował Dmytro Lubinets. Takich przypadków strona ukraińska ma udokumentowanych więcej i to z ostatnich tygodni. 


Śledztwa ws. łamania prawa międzynarodowego

"Ta sprawa musi zostać zarejestrowana jako kolejne naruszenie przez Rosję norm międzynarodowego prawa humanitarnego. W tej sprawie niezwłocznie zwrócę się do oficjalnych pism do ONZ i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, aby organizacje zarejestrowały i publicznie przyznały, że rosyjskie wojsko zabija Ukraińców więźniów" - głosi stanowisko ukraińskiego RPO. 

Obecnie na Ukrainie toczy się 19 śledztw w sprawie zamordowania 45 ukraińskich jeńców wojennych - przypomina "Ukraińska Prawda". 


Fot. Zabici jeńcy z Ukrainy w pobliżu Bachmutu/screen

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka