fot. PAP/Rafał Guz
fot. PAP/Rafał Guz

Trzecia Droga jedzie po bandzie. "Ta kwestia jest naszym być albo nie być w koalicji"

Redakcja Redakcja Trzecia Droga Obserwuj temat Obserwuj notkę 139
Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) na wspólnej konwencji Trzeciej Drogi. Razem z Szymonem Hołownią (Polska 2050) podpisali "12 gwarancji samorządowych" i przedstawili plan Trzeciej Drogi na kwietniowe wybory samorządowe. Znalazły się tam także obietnice, których nie zrealizował dotąd rząd Donalda Tuska. Z ich wypowiedzi wynika, że może to zaważyć na przyszłości koalicji rządzącej.

"12 gwarancji samorządowych" Trzeciej Drogi

Trzecia Droga przed kwietniowymi wyborami obiecuje 12 gwarancji samorządowych. Podpisy pod nimi złożyli Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia. Oto one:

 1. Szkoła jest OK;
 2. Gmina zadba o profilaktykę i zdrowie;
 3. Tańsze i dostępne mieszkania, także na wynajem;
 4. Samorządy przyjazne środowisku;
 5. Zainwestujmy w małych i średnich liderów lokalnej gospodarki;
 6. Lasy dla społeczności lokalnych, nie jako skarbonka partyjna;
 7. Łatwo dostępna lokalna żywność;
 8. Biblioteki i świetlice rozwiniemy w centra aktywności i spotkań;
 9. Zadbamy o komunikację publiczną;
 10. Gminy samodzielne finansowo;
 11. Będziemy rzecznikami twojej kieszeni;
 12. Zadbamy o standardy w samorządzie;

- Polsce potrzebny jest silny samorząd, bo sam rząd nie wystarczy - mówił Kosiniak-Kamysz. - Potrzebujemy takiej mieszanki  jak nasza w samorządzie, skoro z sukcesem udało nam się połączyć kolor żółty z zielonym - dodał wicepremier, nawiązując do barw Polski 2050 i PSL.

Z kolei Szymon Hołownia wyskoczył z porównaniami piłkarskimi.  - 15 października zaczęliśmy duży mecz, wygraliśmy pierwszą połowę - stwierdził lider Polski 2050. - Żeby cały mecz był wygrany (...) musimy wygrać też tę drugą połowę - mówił o wyborach samorządowych.


Kosiniak-Kamysz składa obietnicę przedsiębiorcom

Władysław Kosiniak-Kamysz jednoznacznie zadeklarował, że składka zdrowotna zostanie obniżona. To był jeden ze stu konkretów Donalda Tuska z czasu kampanii wyborczej oraz postulat w umowie koalicyjnej obecnych rządzących, ale z zapowiedzi rządu wynikało, że do tego nie dojdzie. Tymczasem szef PSL obiecał to dziś wprost przedsiębiorcom.

– Chcę się zwrócić do przedsiębiorców. Wiem, że wielu z was na na zagłosowało. Wiem, że oddaliście ten głos z nadzieją, że dokonamy zmiany i rewolucji szczególnie związanych ze składką zdrowotną – powiedział wicepremier i podkreślił, że to jeden z postulatów, który z pewnością zostanie dotrzymany.

– Zmienimy zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. To jest bezwzględna, niepodlegająca żadnym negocjacjom koalicyjnym nasza umowa – zadeklarował Kosiniak-Kamysz. - Jeżeli to nie byłoby zrealizowane, to nie jesteśmy w stanie akceptować innych projektów – dodał.

Jak dodał, jest to wpisane w umowę koalicyjną i będą tego wymagać "w pierwszej kolejności od siebie, bo reprezentują wszystkich, którzy im zaufali", a więc szczególnie małych i średnich przedsiębiorców.  – Bez nich nie ma Polski. Będziecie mieli - drodzy przedsiębiorcy - lepsze warunki do gospodarowania. (...) Tylko Trzecia Droga to dowiezie – obiecał Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Podpisuję się absolutnie pod tym, co przed chwilą powiedział Władek Kosiniak-Kamysz – wtrącił się Szymon Hołownia. – Kwestia składki zdrowotnej jest naszym być albo nie być w koalicji. My stawiamy tę sprawę bardzo twardo i bardzo jasno. Nie miejcie, proszę, żadnych wątpliwości, że zrobimy wszystko, żeby - tak szybko jak się da - z naszymi partnerami koalicyjnymi do tej zmiany doprowadzić – dodał marszałek Sejmu.


Hołownia broni Zielonego Ładu, ale...

Szef PSL odniósł się także do protestów rolniczych. Według ministra obrony narodowej "bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z elementów bezpieczeństwa narodowego".

- Rozmowy (demonstrujących) z premierem i marszałkiem Sejmu to początek zmian (...). Polska nie ma silnej marki samochodów, ale ma najlepszą żywność. I to powinna być marka międzynarodowa, po to też wygraliśmy ostatnie wybory. Musimy promować najlepszą polską, zdrową żywność - deklarował lider PSL.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział także powstanie rozmowy bilateralnej z Ukrainą, a negocjacje z polskiej strony prowadzą Dariusz Klimczak (minister infrastruktury, PSL) oraz Czesław Siekierski (minister rolnictwa, PSL).

O rolnictwie mówił także Szymon Hołownia. - Zielony Ład nie jest zły, Polska 2050 będzie go bronić, ale na naszych warunkach (...) bo potrzebujemy zielonych, czystych lasów i czystego powietrza - mówił marszałek Sejmu.

Liderzy Trzeciej Drogi ostatecznie poinformowali, że nie będą w stolicy wystawiać swojego kandydata na prezydenta Warszawy. Ale chcą, by wiceprezydentem w gabinecie Rafała Trzaskowskiego została Ada Porowska.

Wybory samorządowe zaplanowano na 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia.

ja

Zdjęcie: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na konwencji programowej Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga w Otrębusach, fot. PAP/Rafał Guz


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka