fot. PAP
fot. PAP

Papież sprząta wśród polskich hierarchów. Biskup tuszował pedofilię

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
Papież Franciszek przyjął rezygnację bpa Andrzeja Dziuby z posługi biskupa łowickiego. Powodem były zaniedbania hierarchy w prowadzeniu spraw o wykorzystanie seksualne – poinformowała w sobotę nuncjatura apostolska w Polsce. Administratorem diecezji został biskup pomocniczy Wojciech Tomasz Osial.

Bp Dziuba zrezygnował. 2 komunikaty nuncjatury apostolskiej

W sobotę w południe nuncjatura apostolska w Polsce opublikowała dwa komunikaty.

W pierwszym poinformowała, że papież przyjął rezygnację bpa Andrzeja Dziuby z posługi biskupa łowickiego. "Administratorem apostolskim sede vacante diecezji łowickiej został mianowany biskup pomocniczy tejże diecezji Wojciech Tomasz Osial" – czytamy w dokumencie. Duchowny od 2021 r. jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Nuncjatura podała, że "Ojciec Święty Franciszek przyjął dzisiaj rezygnację biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby, którą tenże biskup złożył na prośbę Stolicy Apostolskiej".

Wyjaśniono, że "zostały stwierdzone trudności w zarządzaniu diecezją, a w szczególności zaniedbania w prowadzeniu spraw o wykorzystanie seksualne popełnione przez niektórych duchownych wobec osób niepełnoletnich".

Jak zaznaczono, fakty te "potwierdziło postępowanie przeprowadzone przez Stolicę Apostolską oparte na dokumencie papieskim +Vos estis lux mundi+".


Dochodzenie ws. Dziuby wstrząsnęło opinią publiczną

Dochodzenie w sprawie biskupa Dziuby było jednym z kolejnych z Polski, którymi w ostatnich latach zajmował się Watykan. Pierwsze dotyczyło biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Doniesienie w jego sprawie w maju 2020 r. złożył wówczas prymas Wojciech Polak po obejrzeniu filmu "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich".

W październiku 2020 r. Watykan zlecił abp. Grzegorzowi Rysiowi dochodzenie w sprawie tuszowania pedofilii przez bpa Dziubę.

"W następstwie formalnych zgłoszeń Stolica Apostolska na podstawie motu proprio Ojca Świętego Franciszka +Vos estis lux mundi+ (art. 10 §1) upoważniła arcybiskupa metropolitę łódzkiego do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa Andrzeja Dziuby w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych diecezji łowickiej" – czytamy w komunikacie kurii metropolii łódzkiej z 23 października 2020 r.

Kim jest bp Andrzej Dziuba? Zajmował się m.in. teologią moralną

Andrzej Franciszek Dziuba urodził się 10 października 1950 r. w Pleszewie w woj. wielkopolskim. W 1969-1975 studiował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym p.w. św. Wojciecha w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1975 r. z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Obronił doktorat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w zakresie teologii moralnej. Studiował także w Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie.

W latach 1984-1998 kierował sekretariatem Prymasa Polski i jednocześnie był sekretarzem osobistym kard. Józefa Glempa. Przez następne kolejne 16 lat był wykładowcą na KUL, a od 1995 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

MB

Fot. Biskup Andrzej Dziuba. Źródło: PAP/Leszek Szymański

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj57 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo