fot. PAP
fot. PAP

Biskup Mendyk wygrywa w sądzie z "Newsweekiem". Tygodnik musi przeprosić

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Pomówiony o pedofilię świdnicki biskup Marek Mendyk wygrał proces o zniesławienie z "Newsweekiem". Tygodnik musi przeprosić biskupa i wypłacić 50 tys. złotych na cele społeczne - Jesteśmy zadowoleni, sąd przyznał nam rację. Biskup został ewidentnie pomówiony (...) - przekazał Salonowi 24 pełnomocnik duchownego, mec. Artur Wdowczyk. Wyrok nie jest prawomocny.

Biskup Mendyk pomówiony o pedofilię. Dowodów brak

W sierpniu 2022 roku na łamach tygodnika "Newsweek" ukazał się głośny wywiad z Andrzejem Pogorzelskim, byłym klerykiem seminarium w Świdnicy. Mężczyzna utrzymywał, że jest ofiarą pedofila, wykorzystaną w latach 90. XX w. - i to podczas pobytu w szpitalu jako dziecko. Z relacji Pogorzelskiego wynikało, że jego rodzina wezwała księdza, by udzielił sakramentu namaszczenia chorych. Gdy został w szpitalnej sali tylko z duchownym, ten miał złapać go za rękę, przysunąć do majtek i go dotykać. Mendyk był wówczas studentem KUL, świeżo po święceniach kapłańskich.

Po tych doniesieniach, które ostatecznie nie zostały potwierdzone, znany duchowny postanowił walczyć na drodze sądowej o swoje dobre imię.

"Wobec wywiadu, jaki pojawił się w dzisiejszym wydaniu tygodnika 'Newsweek', oświadczam z całą stanowczością, że zawarty tam zarzut molestowania jest nieprawdą. Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media. Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom, a od Pana, który - być może pod wpływem innych - formułował takie oskarżenia, żądam publicznego przeproszenia" - brzmiało stanowisko bp Mendyka po publikacji wywiadu z Pogorzelskim.

Watykan i prokuratura umorzyły postępowania przeciwko duchownemu

- Watykańska komisja nie znalazła dowodów na potwierdzenie tez, które padły w "Newsweeku". "Działając w oparciu o przepisy ustanowione w roku 2019 przez papieża Franciszka, dotyczące postępowania w takich przypadkach, metropolita wrocławski abp Józef Kupny powołał do wyjaśnienia sprawy delegata. Zebrane w ramach dochodzenia materiały trafiły do Rzymu. Tam zajęła się nimi Dykasteria ds. Biskupów. I jak ustaliła "Rzeczpospolita", 12 maja 2023 r. umorzyła sprawę "ze względu na brak wiarygodnych i niepodważalnych dowodów".

- Otrzymałem decyzję Stolicy Apostolskiej jesienią ubiegłego roku - potwierdził w rozmowie z gazetą bp Mendyk i dodał, że nie komunikował jej publicznie, bo wciąż trwał proces cywilny, który wytoczył wydawcy "Newsweeka" o ochronę dóbr osobistych.

"Chciałem najpierw o tym orzeczeniu Watykanu poinformować sąd, nie chciałem, by dowiadywał się o tym z mediów - wyjaśnił. Wcześniej śledztwo ws. biskupa świdnickiego umorzyła prokuratura.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

Sąd przyznał rację bp. Mendykowi. "Newsweek" musi przeprosić i zapłacić

Sąd pierwszej instancji rozstrzygnął przyznał pomówionemu duchownemu rację. Portal wPolityce.pl jako pierwszy podał, że Sąd Okręgowy w Świdnicy nakazał „Newsweekowi” przeprosiny, które muszą ukazać się m.in. na łamach pisma. Postanowił, też że wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska ma zapłacić 50 tys. złotych na cele społeczne. Wyrok nie jest prawomocny.

- Informacje były gromadzone w sposób nierzetelny i nieprawidłowy. Dano wiarę jednej osobie, nie zweryfikowano tego w żaden sposób. Nie zachowano staranności dziennikarskiej. Pominięto fakt, że bohater wywiadu był w silnym konflikcie emocjonalnym z instytucją kościoła - powiedział Salonowi 24 pełnomocnik pokrzywdzonego mec. Artur Wdowczyk, który wspólnie z adwokatem Jerzym Świteńkim reprezentował bp Mendyka.

Ale proces z wydawcą tygodnika "Newsweek" nie jest jedynym, który toczy się w sprawie kłamliwego pomówienia świdnickiego biskupa. Adwokat hierarchy powiedział Salonowi 24, że toczy się osobne postępowanie wytoczone przeciwko autorowi kłamliwych "rewelacji". Sprawa jest rozpatrywana przez jeden z warszawskich sądów.

GW, Mateusz Balcerek

Fot. Biskup Marek Mendyk. Źródło: PAP/Waldemar Deska

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj26 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo