To będzie wyścig o każdy głos. PiS z KO jak równy z równym, Trzecia Droga słabnie

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
W wyborach samorządowych największe poparcie uzyskałoby PiS - wynika z sondażu United Surveys dla wp.pl. Koalicja Obywatelska ma minimalnie mniej sympatyków. Trzecia Droga traci pozycję na podium na rzecz Konfederacji.

W sondażu, przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski, ankietowanym zadano pytanie, "na który z komitetów zamierza Pan/Pani głosować w wyborach do sejmiku wojewódzkiego?".

Liderem jest PiS. Na formację Jarosława Kaczyńskiego w wyborach samorządowych zagłosowałoby 29,8 proc. ankietowanych. Goni ją Koalicja Obywatelska z wynikiem 28,1 proc. 


Fatalny wynik Trzeciej Drogi

Niespodzianką jest za to trzecie ugrupowanie na podium. To już nie Trzecia Droga, a Konfederacja, na którą chciałoby zagłosować 8,5 proc. respondentów. Na połączenie Polski 2050 i PSL taką wolę wyraziło 7,9 proc. uczestników sondażu. Jeszcze tydzień wcześniej poparcie dla Trzeciej Drogi deklarowało 13,5 proc. ankietowanych. To bardzo duża zmiana. 

W badaniu Lewica uzyskała 7,8 proc. głosów. Bezpartyjni Samorządowcy mogą liczyć na poparcie 3,7 proc. respondentów. Na pozostałe ugrupowania głos zamierza oddać 3,2 proc. pytanych. Z kolei 11 proc. respondentów jeszcze nie wybrało, kogo poprze w wyborach samorządowych do sejmików. 


Frekwencja będzie niższa

W wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia zamierza zagłosować 53,4 proc. uczestników sondażu. Do urn nie pójdzie 45,4 proc. ankietowanych. Zaledwie 1,2 proc. respondentów nie podjęło jeszcze decyzji. Frekwencja 7 kwietnia będzie zatem znacznie gorsza, niż 15 października 2023 r., gdy wybieraliśmy parlament. 

Sondaż United Surveys przeprowadzono w dniach 8-10 marca 2024 r. na grupie 1000 ankietowanych metodą CATI&CAWI. 


Fot. Wybory/Flickr

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka