Na czele obrony cywilnej stanie szef MSWiA Marcin Kierwiński. Fot. PAP/Piotr Nowak
Na czele obrony cywilnej stanie szef MSWiA Marcin Kierwiński. Fot. PAP/Piotr Nowak

Duże zmiany w obronie cywilnej. Na jej czele stanie Kierwiński

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 73
Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński stanie na czele obrony cywilnej. Informacje przekazano podczas konferencji prasowej dotyczącej założeń do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

W obronę musi być zaangażowane całe społeczeństwo 

W MSWiA odbyła się wspólna konferencja wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego. Dotyczyła ona założeń do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. 

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wskazał, że przyjęta w minionej kadencji ustawa o obronie ojczyzny wygasiła ustawę o obronie cywilnej i ochronie ludności. – Dla naszego rządu jedną z najważniejszych spraw jest nakreślenie nowych zasad funkcjonowania obrony cywilnej i ochrony ludności – powiedział szef MON, zwracając uwagę, że obrona ojczyzny to nie tylko silna armia i siła w sojuszach, ale zaangażowanie całego społeczeństwa.


Kierwiński pokieruje obroną cywilną 

Minister obrony narodowej poinformował, że na czele obrony cywilnej stanie szef MSWiA Marcin Kierwiński. – Będzie łączył funkcję, które pozwolą na integrację różnych działań. W nowym systemie ważną rolę będzie miał każdy z nas. Będzie wyszkolony oraz przygotowany – wyjaśnił szef MON. 

Wcześniej, jak przypomniał, kierował nią szef Państwowej Straży Pożarnej. Kosiniak-Kamysz zapowiedział też rozwijanie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Szef MON poinformował, że niebawem projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych; obecnie jest analizowany z samorządowcami, którzy - jak podkreślił - będą odgrywać kluczową rolę w obronie cywilnej i ochronie ludności.

W jego ocenie ten projekt ustawy będzie jednym z najważniejszych aktów prawnych, który zostanie przyjęty w tej kadencji Sejmu.

Ustawa o ochronie cywilnej 

Ustawa o ochronie cywilnej określa siedem podstawowych zagadnień, w tym: zadania ochrony ludności w czasie pokoju i wojny; organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności; zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej; zasady funkcjonowania systemu powiadamiania, ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach; zasady ewidencjonowania i użytkowania budowli ochronnych; zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej; finansowanie zadań ochrony ludności.

Ustawa o ochronie ludności to jeden z najpilniejszych projektów, nad którym pracuje resort spraw wewnętrznych i administracji. Projekt, który bazuje na propozycji złożonej przez Koalicję Obywatelską w 2023 r. ma zawierać kompleksowe rozwiązanie na wypadek różnego rodzaju kryzysów. W zespole pracującym nad przygotowaniem ustawy, obok przedstawicieli MSWiA, znaleźli się także przedstawiciele MON.

MP

Na czele obrony cywilnej stanie szef MSWiA Marcin Kierwiński. Fot. PAP/Piotr Nowak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj73 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo