na zdjęciu: kobieta w trakcie pracy biurowej, zdjęcie ilustracyjne. fot. Flickr, CC BY 2.0 DEED
na zdjęciu: kobieta w trakcie pracy biurowej, zdjęcie ilustracyjne. fot. Flickr, CC BY 2.0 DEED

Masowe zwolnienia w wielkiej firmie. Na bruku wylądują też pracownicy z Polski

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Agencja informacyjna Reuters informuje, że szwajcarski bank UBS rozpoczął program ogromnych cięć. Spowodują one redukcję etatów na niespotykaną skalę. Pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych przez szwajcarską instytucję finansową. Zwolnienia dotyczą także pracowników z Polski.

Bank UBS przejął Credit Suisse. I zaczęły się kłopoty

W marcu 2023 roku pisaliśmy o tym, że Bank UBS przejął Credit Suisse. Oficjalne komunikaty brzmiały optymistycznie. „Wraz z przejęciem Credit Suisse przez UBS znaleziono rozwiązanie, aby zabezpieczyć stabilność finansową i chronić szwajcarską gospodarkę w tej wyjątkowej sytuacji” - poinformował wówczas szwajcarski bank centralny i przedstawiciele władz.


W szwajcarskim banku UBS straci pracę od 30 do 35 tys. osób

Dziś okazuje się, że sprawy nie wyglądają tak różowo. Zaraz po fuzji spółka ogłosiła pierwsze zwolnienia. Wówczas uderzyły one w 3 tysiące pracowników ze Szwajcarii. Ale to był tylko początek wielkich cięć i zwolnień.

Reuters poinformował w poniedziałek, że zwolnienia w UBS odbędą się w pięciu falach.

Fala redukcji etatów przetoczy się przez szwajcarski bank w czerwcu, sierpniu, wrześniu, październiku oraz listopadzie.


Pracę straci około 50-60 proc. byłych pracowników Credit Suisse. Około 30 proc. z nich otrzyma wypowiedzenia już w czerwcu – tak wynika z komentarzy analityków.

UBS nie chce komentować sprawy.

„Większość oszczędności ma wynikać z redukcji zatrudnienia, a analitycy szacują, że na całym świecie może zostać zlikwidowanych od 30 do 35 tysięcy miejsc pracy” - informuje Reuters.

Zwolnienia w UBS dotkną także pracowników w Polsce

To prawdziwy ekonomiczny armagedon. Wedle niemieckiego dziennnika „Sonntags Zeitung” UBS zaoszczędzi na tych działaniach około 12 miliardów franków szwajcarskich. 

Niestety, zwolnienia w UBS dotkną także polskich pracowników. We wrocławskim oddziale firmy wypowiedzenia trafią w pierwszej kolejności do osób zajmujących stanowiska, które dublują się z tymi funkcjonującymi w strukturze UBS – donosi Bankier.pl.

KW

na zdjęciu: kobieta w trakcie pracy biurowej, zdjęcie ilustracyjne. fot. Flickr, CC BY 2.0 DEED


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj60 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka