Ciąża u młodych kobiet. Naukowcy są zatrwożeni wynikami badań. Fot. Pixabay
Ciąża u młodych kobiet. Naukowcy są zatrwożeni wynikami badań. Fot. Pixabay

Wpływ ciąży na młode kobiety. Naukowcy są zatrwożeni wynikami badań

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
Każda ciąża u kobiet młodych w wieku 20-22 lat przyśpiesza ich starzenie się biologiczne o 2,4-2,8 miesięcy - twierdzą specjaliści Columbia University (USA). Wyliczenie te przeprowadzono posługując się tzw. zegarem epigenetycznym.

Ciąża, nawet u młodych kobiet, przyspiesza ich starzenie się biologiczne

Amerykańscy badacze informują o tym na łamach „Proceedings of National Academy of Sciences”, a także na stronie internetowej uczelni. Badania przeprowadzono na grupie kobiet w wieku 20-22 lat. Wynika z nich, że każda ciąża, nawet u tak młodych kobiet, przyspiesza ich starzenie się biologiczne.

Z badań epidemiologicznych już wcześniej było wiadomo, że liczne ciąże obciążają organizm kobiety i wpływają na ich stan zdrowia oraz oczekiwaną długość życia. Z najnowszych badań wynika, że ten „koszt reprodukcyjny” występuje także u kobiet młodych, które na ogół jeszcze nie chorują i zwykle nie są u nich widoczne początkowe procesy starzenia się organizmu.

Do zbadania tego posłużono się tzw. zegarem epigenetycznym (inaczej zegar Horvatha), umożliwiającym oszacowanie wieku jakiejkolwiek komórki, tkanki lub organu na podstawie poziomu metylacji DNA. Epigenetyka zajmuje się zmianami funkcji genów zachodzącymi niezależnie od zmian w sekwencji DNA. A metylacja DNA to jego modyfikacja, która może zostać odziedziczona lub nabyta, a później usunięta bez zmiany oryginalnej sekwencji DNA.


Zegar epigenetyczny zrewolucjonizował badania nad starzeniem się 

Zegar epigenetyczny zrewolucjonizował badania nad starzeniem się biologicznym i umożliwił analizę wpływu rożnych czynników, w tym reprodukcji, na stan zdrowia. – Nasze wyniki badań po raz pierwszy dają wgląd w to, jakie zmiany następują u tych samych kobiet w ich zegarze biologicznym w zależności od tego, ile razy były w ciąży – zaznacza Calen Ryan z Columbia Aging Center, główny autor badania.

Dodaje on, że wpływ ciąży na starzenie się biologiczne młodych kobiet dorosłych występuje niezależnie od innych czynników wpływających na zdrowie, takich jak status społeczno-ekonomiczny, palenie tytoniu czy predyspozycje genetyczne. Co więcej starzenia się biologicznego nie zauważono u mężczyzn z tej samej grupy wiekowej, których partnerki były w ciąży.

Calen Ryan przyznaje, że badane kobiety w wieku 20-22 lat, które zaszły w ciążę i wykazano u nich starzenie się biologiczne, były w okresie wczesnej dorosłości, kiedy wciąż jeszcze się rozwijają.


"Wciąż musimy lepiej poznać, jaka jest rola ciąży w procesie starzenia się" 

– Zakładaliśmy, że ciąża w tym wieku może być wyzwaniem dla organizmu matki, szczególnie wtedy, gdy ma ona gorszy dostęp do opieki medycznej, zasobów materialnych lub innych czynników ją wspierających. Uważamy też, że konieczne są dalsze badania w tym zakresie. Wciąż musimy lepiej poznać, jaka jest rola ciąży i innych aspektów reprodukcji w procesie starzenia się – tłumaczy Calej Ryan.

Nie wiadomo jeszcze, jak ciąża wpłynie na zdrowie i śmiertelność badanych kobiet w późniejszym okresie ich życie. Naukowcy zastrzegają, że nie ma stuprocentowej pewności, że ocena starzenia się biologicznego organizmu przy użyciu zegara epigenetycznego jest wiarygodna u Filipińczyków, bo została opracowana na bazie populacji w Europie i USA.

Amerykański specjalista jest jednak przekonany, że badania, jakie przeprowadził wraz ze swym zespołem pokazują, że ciąża może mieć długotrwały wpływ na zdrowie kobiety. Bardzo ważne jest zatem - dodaje - by w okresie ciąży, jak i później, miała ona zapewnioną odpowiednią opiekę i wsparcie. A szczególnie dotyczy to młodych matek.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Ciąża u młodych kobiet. Naukowcy są zatrwożeni wynikami badań. Fot. Pixabay

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości