Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Outsorcing IT - Jak z jego opłacalnością w 2024?

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Bezpieczeństwo przetwarzanych danych, dobra kondycja serwerów i całej infrastruktury informatycznej to jeden z najważniejszych elementów, który może przesądzić o tym, w jaki sposób postrzegane jest przedsiębiorstwo. Brak odpowiednio dużych nakładów na bezpieczeństwo cyfrowe może spowodować, że znacznie wzrośnie ryzyko występowania ataków hakerskich, a w konsekwencji kradzieży danych i poważnych kryzysów wizerunkowych. Nie wszystkie przedsiębiorstwa są jednak w stanie samodzielnie zatrudniać wykwalifikowanych specjalistów IT. Na szczęście, istnieje inne, bardzo opłacalne i wyjątkowo wydajne rozwiązanie. Mowa tutaj oczywiście o outsourcingu IT. Czy outsourcing IT w 2024 roku w dalszym ciągu jest opłacalny? Szczegółowo objaśniamy to w poniższym poradniku.

Outsourcing IT - czym jest i jak działa?

Samo pojęcie outsourcing (a dokładniej outside-resource-using - wykorzystanie zasobów zewnętrznych) to określenie dla usługi, która jest stosowana w ogromnej liczbie branż na całym świecie. W wielu przedsiębiorstwach z roku na rok coraz większym powodzeniem cieszy się outsourcing IT. Wynika to oczywiście przede wszystkim z faktu, iż utrzymywanie infrastruktury IT to spory wydatek, dlatego też omawiane rozwiązanie stanowi wyjątkową opcję dla tych przedsiębiorców, którzy chcieliby ograniczyć ponoszone koszty, a jednocześnie móc korzystać ze wsparcia najlepszych specjalistów. 

Outsourcing IT, czyli outsourcing informatyczny, wyróżnia się tym, że firma przekazuje kompetencje dotyczące obsługi działań i oprogramowania informatycznego zewnętrznemu podmiotowi. To właśnie ten podmiot odpowiada za rekrutowanie pracowników i dba o to, by wykonywali oni wszystkie powierzone zadania najlepiej jak potrafią. Najważniejszą zaletą wiążącą się ze skorzystaniem z outsourcingu IT jest znaczące zmniejszenie kosztów oraz jednoczesny wzrost poziomu obsługi IT. Odpowiednia implementacja omawianego narzędzia niejednokrotnie przyczynia się też do istotnej poprawy relacji z klientami. Profesjonalne firmy zewnętrzne świadczące usługi outsourcingu IT inwestują w najnowocześniejsze narzędzia technologiczne, dlatego są w stanie zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa danych swoich klientów. Outsourcing IT może mieć różne oblicza. W Mindbox usługa jest oferowana w ramach tzw. "sieci talentów", o której więcej można dowiedzieć się na https://mindboxgroup.com/pl/talent-networks/.

Dlaczego outsourcing opłaca się w 2024 roku?

Z jakiego powodu warto zdecydować się na rezygnację z samodzielnego zatrudniania specjalistów IT na rzecz outsourcingu IT? Liczba korzyści, jakimi wyróżnia się omawiane rozwiązanie, jest naprawdę spora. Wybór outsourcingu IT oznacza:

  • wzrost bezpieczeństwa danych przetwarzanych przez firmę,
  • znaczne ograniczenie prawdopodobieństwa występowania awarii,
  • możliwość korzystania (w niektórych przypadkach nawet całodobowego) ze wsparcia wykwalifikowanych specjalistów, 
  • brak konieczności samodzielnego prowadzenia procesów rekrutacyjnych, 
  • znaczna oszczędność czasu i pieniędzy,
  • możliwość korzystania z najnowocześniejszych technologii i narzędzi informatycznych, 
  • możliwość dostosowania zakresu usługi do własnych, indywidualnych potrzeb.

Korzyści z wyboru outsourcingu IT w praktyce

Jedną z najważniejszych zalet outsourcingu IT jest fakt, iż znika konieczność samodzielnego zatrudniania pracowników. Zewnętrzna firma IT będzie w pełni odpowiedzialna za prowadzenie procesów rekrutacyjnych oraz prowadzenie dodatkowych szkoleń dla poszczególnych osób. Kolejna kwestia to fakt, iż w ramach outsourcingu IT można mieć zapewnione nawet całodobowe wsparcie. Jednocześnie to dostawca usługi musi dbać o to, by zagwarantować dostępność pracowników o każdej porze. 

Outsourcing IT to także oszczędność czasu. Firmy zewnętrzne dbają o to, by realizować wytyczone zadania w możliwie najkrótszym czasie, ponieważ dzięki temu większa jest szansa na to, iż klienci zdecydują się na nawiązanie długoterminowej współpracy. Omawiane rozwiązanie daje też dostęp do najnowocześniejszych technologii i rozwiązań. Profesjonalny zewnętrzny dostawca najpewniej dopełni wszelkich starań, aby zagwarantować swojemu klientowi możliwość korzystania z najlepszego oprogramowania na rynku. Jednym z takich dostawców jest Mindbox - więcej o firmie można dowiedzieć się na https://mindboxgroup.com/pl/.

Komentarze