fot. X
fot. X

Szturm na fabrykę Tesli. "Ekoterroryści" zaatakowali biznes Elona Muska

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Około 800 osób podających się za aktywistów próbowało wtargnąć do fabryki Tesli w niemieckim Grunheide. Próbowali przedrzeć się przez policyjną blokadę. Demonstrantom udało się nawet uszkodzić kilka samochodów.

Szturm na fabrykę Tesli. Dantejskie sceny pod Berlinem

Piątkowe zamieszki w podberlińskim Grunheide są pokłosiem trwających od kilku miesięcy protestom przeciwko budowie fabryki Tesli w tym miejscu. Skrajnie lewicowi i zieloni aktywiści twierdzą, że firmy takie jak Tesla niszczą środowisko dla zysku. Zaapelowali jednocześnie o budowę autobusów i pociągów, dla wszystkich, zamiast SUV-ów, dla nielicznych. w marcu tego roku udało im się nawet odciąć linie energetyczne zasilające fabrykę w prąd.

W piątek ekoaktywiści w liczbie około 800 osób próbowało się przedrzeć na teren fabryki. W tym celu starli się z policją, która próbowała zablokować im dostęp do zakładu.

W sieci pojawiło się wiele nagrań z przebiegu zdarzenia:


To nie wszystko, protestującym udało się zablokować także autostradę i linię kolejową oraz odpalili race. Uszkodzili kilka  oni samochodów Tesli, które znajdowały się w ich zasięgu. Nie jest jasne, czy były to auta przeznaczone do sprzedaży czy były to pojazdy należące do pracowników i obsługi zakładu. 

- Podczas piątkowego marszu protestacyjnego na pobliskiej stacji kolejowej setki uczestników pobiegły do lasu i próbowały dostać się na teren Tesli. Zapobiegliśmy temu naszymi siłami - powiedział w telewizji NTV rzecznik policji Mario Heinemann.

Niestety, nie obyło się bez ofiar. Co najmniej 4 osoby zostały ranne. Mowa o 3 policjantach i 1 aktywiście.


Elon Musk odniósł się do zdarzenia. "głupi ekoterroryści"

Do niebezpiecznego incydentu odniósł się właściciel firmy Tesla i portalu X, Elon Musk. Ekscentryczny miliarder nie krył swojego oburzenia na sposób protestu w wykonaniu aktywistów.

Nazwał on sprawców "najgłupszymi ekoterrorystami na Ziemi". Miał pretensje do policjantów, że potraktowali oni zbyt łagodnie agresywny tłum. Przypomniał też, że pojazdy jego marki poruszają się na prąd, a nie na paliwa kopalne.

MB

Fot. Próba szturmu na fabrykę Tesli. Źródło: X/Radio Cuervo LatinKomentarze

Inne tematy w dziale Polityka