Planujesz rozwód? Polskę czeka zaraz rewolucja

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Wszystko wskazuje na to, że w Polsce nastąpi rozwodowa rewolucja - choćby w zakresie wysokości alimentów. To ważna wiadomość dla wszystkich, bo na 1000 tysiąc zawieranych małżeństw rozwodzi się blisko połowa.

Polska rozwodami stoi

W 2023 roku do sądów okręgowych wpłynęło prawie 81 tys. pozwów rozwodowych. Więcej niż w 2022 roku. W Polsce w 70 proc. przypadków o rozwód wnosiła kobieta, a 80 proc. rozwodów nie kończy się orzekaniem o winie. Blisko 40 proc. rozwodzących się mężczyzn miało od 25 do 29 lat, a 45 proc. kobiet od 20 do 24 lat. W 2023 roku do sądów okręgowych wpłynęło prawie 81 tys. pozwów rozwodowych. Na 1000 nowo zawieranych małżeństw w miastach przypada prawie 460 rozwodów, a na wsiach - ponad 260. Najwięcej Polaków w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców rozwodzi się w woj. zachodniopomorskim - ponad 20, jak również dolnośląskim - 18, a najmniej - w woj. małopolskim - przeszło 12, a także podkarpackim - 11,6. Średnio dla Polski to prawie 16 osób na 10 tys. mieszkańców.  


Alimenty do poprawy

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało , że w resorcie powołana została grupa robocza, która zajmie się opracowaniem krajowych tzw. tabel alimentacyjnych. Takie tabele miałyby ułatwiać kwestie określania wysokości zasądzanych alimentów. Zdaniem Ministerstwa wprowadzane rozwiązanie pozwoli odpowiedzieć ma postulaty środowiska rodziców i sędziów rodzinnych, którzy od lat zgłaszali problemy związane z rozbieżnościami w zasądzanych przez sądy rodzinne alimentach. Resort argumentuje, że „podobne rozwiązania funkcjonują we Francji, Austrii, Czechach czy Niemczech, gdzie sądy rodzinne korzystają z takich tabel i znajomość kryteriów zasądzania alimentów jest powszechna".

Jednocześnie Ministerstwo zastrzegło, że te tzw. tabele, czy tablice alimentacyjne nie stanowią tradycyjnie rozumianego źródła prawa i w związku z tym nie odbierają sędziom rodzinnym możliwości dostosowania wysokości alimentacji do potrzeb konkretnego dziecka.

W skład powołanej grupy weszli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Postulat stworzenia dostosowanych do polskich warunków tabel alimentacyjnych pojawia się już od blisko dekady. Jeszcze w 2017 roku kwestia ta była podnoszona przez obecnego szefa MS Adama Bodnara, który był wówczas Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

- To polega na tym, że sądy mają możliwość stworzenia tabelki informującej, ile kosztuje utrzymanie dziecka w większym lub mniejszym mieście, w zależności od wieku dziecka i liczebności rodziny. Takie tabele są rozpowszechnione w wielu państwach, na przykład Niemczech. Służą one temu, aby eliminować przestrzeń sporu między rodzicami - mówił wtedy Adam Bodnar na wspólnej konferencji z ówczesnym Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem. 


Alimenty natychmiastowe 

Jednocześnie trwają zaawansowane prace nad kompleksową nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw w tym także w zakresie alimentów, która zakłada m.in. wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych. Wszystko po to, by pozwalały one na uzyskanie w szybkim trybie alimentów określonych w oparciu o wysokość minimalnego wynagrodzenia. Zgodnie z projektem, uzyskanie takich alimentów nie wyłączałoby w przyszłości możliwości dochodzenia alimentów w tradycyjnym postępowaniu.

Proces rozwodowy w Polsce trwa od kilku do kilkunastu miesięcy – w zależności od stopnia skomplikowania sporu i żądania orzekania o winie jednego z małżonków. Dłużej toczą się sprawy osób, które mają wspólne małoletnie dzieci. Czas trwania rozwodu determinuje czas oczekiwania na wyznaczenie terminu rozprawy rozwodowej w sądzie. W zależności od lokalizacji sądu trwa to od 3 do 7 miesięcy. Potem wpływ ma czas od pierwszej rozprawy do ostatecznego wyroku. Istnieje możliwość orzeczenia rozwodu już na pierwszej rozprawie, ale zależy to m.in. od posiadania wspólnych niepełnoletnich dzieci i wyrażenia gotowości do podziału majątku w tym samym postępowaniu. 


Fot. zdjęcie ilustracyjne

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka