PAP
PAP

Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Wiele na to wskazuje

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego spełnia wymagania formalne; opinia Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w tej sprawie trafi teraz do marszałka Sejmu - poinformował w środę jej szef, poseł KO Zdzisław Gawlik.

Do Hołowni trafiła opinia dot. postawienia Glapińskiego przed Trybunałem Stanu

W środę na zamkniętym posiedzeniu Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej odbyła się dyskusja na temat opinii dla marszałka Sejmu Szymona Hołowni, dotycząca wstępnego wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

"Opinia jest taka, że wniosek wstępny, przygotowany przez grupę posłów, o postawienie pana Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, spełnia wymagania formalne z ustawy o Trybunale Stanu" - powiedział Gawlik po posiedzeniu komisji.

Opinia sejmowej komisji zostanie teraz - jak zapowiedział - przedstawiona marszałkowi Sejmu, by wniosek mógł być dalej procedowany.


Co dalej z prezesem NBP? Marszałek Sejmu podejmie decyzję

"Marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii prezydium Sejmu podejmie decyzję co dalej z wnioskiem zrobić, czyli może go po prostu zatrzymać u siebie albo może go skierować do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i wtedy w trybie artykułu 7 ustawy o Trybunale Stanu rozpocznie się formalne procedowanie tego wniosku" - dodał szef sejmowej komisji.

Pod koniec marca br. wniosek o postawienie przed TS prezesa NBP Adama Glapińskiego złożyło 191 posłów koalicji rządzącej. Zarzucono mu naruszenie konstytucji i ustaw, m.in. poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020-2021, prowadzenie tego skupu bez "należytego upoważnienia" od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP. W ocenie członków zarządu NBP wniosek ten jest próbą złamania niezależności polskiego banku centralnego.

MB

Fot. Prezes NBP Adam Glapiński. Źródło: PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj35 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka