fot. Pixabay
fot. Pixabay

Nowa lista antywywozowa. Wciąż rośnie liczba leków, których brakuje w Polsce

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Niestety najnowsza lista zawiera o 15 leków więcej, niż ta ogłoszona w lutym, i aż o 24 preparaty więcej w porównaniu z wykazem z końca 2023 roku.

Nowa lista antywywozowa leków

Lista antywozowa leków to obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności. Mogą one stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje i nie można ich wywozić z Polski.

Problem z dostępem do leków nie dotyczy tylko Polski. Przypomnijmy, że że cały czas od momentu rozpoczęcie pandemii Covid -19 braki leków występują nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wynikają one m.in. z niedoborów substancji do ich produkcji, bo 80 proc. z nich, wykorzystywanych w Europie pochodzi z Chin lub Indii, w których część fabryk nie nadąża z produkcją lub musiała ją wstrzymać. Jednak w wielu przypadkach leków brakuje, bo stosuje się nie tylko w leczeniu chorób, na które zostały zarejestrowane, ale także w innych celach, np. w kuracjach odchudzających. Jeśli nadal światowa produkcja leków będzie niewystarczająca to możemy spodziewać się, że za kilka miesięcy pojawi się kolejny wykaz „deficytów” lekowych.


Ważne leki na liście

W wykazie, który ma obowiązywać od 27 maja 2024 r znalazło się 238 pozycji.
Są w nim leki, bez których chorzy nie mogą funkcjonować, a nawet żyć. Znalazły się  m.in. insuliny – np. Abasaglar, Actrapid Penfill, Apidra, Fiasp, Gensulin M30 (30/70), Gensulin M40 (40/60), Gensulin M50 (50/50), Gensulin N, Gensulin R, Humalog, Humalog Mix 25, Humalog Mix 50, Humulin M3 (30/70), Humulin N, Humulin R, Insulatard Penfill, Insulin aspart Sanofi, Insulin lispro Sanofi, Insuman Basal, Lantus, Levemir, Liprolog, Liprolog Junior KwikPen, Liprolog KwikPen, Mixtard 30 Penfill, Mixtard 50 Penfill, NovoMix 30 Penfill, NovoMix 50 Penfill, NovoRapid, NovoRapid Penfill, Polhumin MIX-2, Polhumin MIX-3, Polhumin MIX-4, Polhumin MIX-5, Polhumin N, Polhumin R, Ryzodeg, Suliqua, Toujeo i Tresiba.

Wykaz obejmuje też np. środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, m.in. Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG, Nutramigen PURAMINO i Nutramigen PURAMINO JUNIOR.

Na liście znalazł się także m.in. roztwór do nebulizacji Berodual, stosowany w leczeniu cukrzycy Ozempic i lek przeciwpsychotyczny Zypadhera. Cały czas zagrożona brakiem dostępności jest również Concerta, stosowana w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi ADHD i Atenza, czyli środek stymulujący ośrodkowy układ nerwowy. W wykazie jest również aerozol do nosa Avamys, który jest stosowany przy występowaniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Leków, wyrobów i środków żywieniowych umieszczonych w wykazie nie można wywozić za granicę.

Tomasz Wypych

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości