fot. gov.pl
fot. gov.pl

Wraca ustawa wiatrakowa. Jej zakres będzie znacznie szerszy

Redakcja Redakcja OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 80
Prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt ustawy wiatrakowej. Money.pl udało się dotrzeć do Oceny Skutków Regulacji, który pokazuje, co znajdzie się w ustawie.

Nowa ustawa wiatrakowa

„Pierwszy w tej kadencji projekt liberalizujący stawianie siłowni wiatrowych na lądzie zaliczył falstart. Zgłoszony na początku kadencji jako uzupełnienie koalicyjnego projektu poselskiego przedłużającego zamrożenie cen energii do końca roku przepadł w atmosferze zarzutów o lobbing” – czytamy w money.pl.

Jak podaje portal, z Oceny Skutków Regulacji (OSR) dotyczącej ustawy wynika, że jej zakres będzie znacznie szerszy. Będzie dotyczył nie tylko liberalizacji przepisów o stawianiu wiatraków na lądzie, ale także wsparcia dla innych rodzajów OZE, w tym biogazu, hydroelektrowni czy zmiany zasady wydawania uprawnień dla instalatorów OZE.


Odległością zabudowań od dużych wiatraków będzie 500 m

„Najważniejszy pakiet przepisów dotyczy zmniejszenia dozwolonej odległości siłowni wiatrowych od budynków mieszkalnych. Ustawa ma ostatecznie znieść zasadę 10h, czyli stawiania takich wiatraków w odległości równej ich dziesięciokrotnej wysokości, a także wyłom, jaki w tej zasadzie uczynił rząd PiS, dając możliwość skrócenia dystansu do 700 m. Projekt, zgodnie z zapowiedziami, proponuje 500-metrowy dystans” – czytamy na stronach money.pl.

Ustawa ma wprowadzić także możliwość korzystania przy inwestycjach w wiatraki ze "Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego". Inicjatywa w tej sprawie będzie należała do inwestora, a decyzja do samorządu.

Nie każdy może zostać instalatorem OZE

Nowe przepisy regulują również magazyny energii. Moc zainstalowanego magazynu nie będzie mogła przekraczać 2,2-krotnej wartości mocy zainstalowanej mikroinstalacji, a łączna moc wprowadzana do sieci dystrybucyjnej przez mikroinstalację z magazynem energii elektrycznej musi być mniejsza niż moc zainstalowana elektryczna mikroinstalacji.

W ustawie ma znaleźć się też ułatwienie działania mechanizmu udostępnienia co najmniej 10 proc. mocy elektrowni wiatrowej zainteresowanym mieszkańcom - w formule prosumenta wirtualnego lub kooperatyw energetycznych. Może to dotyczyć np. mieszkańców bloków w spółdzielniach mieszkaniowych.

W ustawie ma być także szereg zapisów dotyczących wytwarzania energii elektrycznej z biogazu. Ponadto ustawa ma wprowadzić też bardziej restrykcyjne wymogi dla wydawania certyfikatów instalatorów OZE. Będzie można go uzyskać tylko na podstawie egzaminu po kursach w akredytowanych ośrodkach szkoleniowych.

ja

Zdjęcie ilustracyjne, fot. gov.pl

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj80 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka