Rafał Trzaskowski wypadł z czołówki polityków cieszących się największym zaufaniem Polaków.
Rafał Trzaskowski wypadł z czołówki polityków cieszących się największym zaufaniem Polaków.

Nowy sondaż. Trzaskowski przegrał z krzyżem, może bić się w piersi

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 69
O kimś solidnie zmarnowanym przez pracę, stres lub inne życiowe przygody mówiło się „jak z krzyża zdjęty”. Z najnowszego sondażu IBRiS wynika, że najprawdopodobniej afera ze zdejmowaniem krzyży w stołecznych urzędach nieźle dała popalić Rafałowi Trzaskowskiemu. I solidnie zmarnowała mu notowania – prezydent Warszawy wypadł z czołówki polityków cieszących się największym zaufaniem Polaków.

Trzaskowski mocno spada w sondażu IBRiS

„Galilejczyku, zwyciężyłeś!” („Galilaee, vicisti!” - łac.). Słynne słowa, które wykorzystał Zygmunt Krasiński w zakończeniu „Nie-boskiej komedii”, przypisywane są cesarzowi rzymskiemu Julianowi, zwanemu Apostatą. Apostata to odstępca – cesarz Julian zwalczał chrześcijan, ale na łożu śmierci miał powiedzieć te właśnie słowa: „Galilejczyku, zwyciężyłeś!”.

Rafał Trzaskowski ma dobry powód, by przypomnieć sobie to zawołanie. Wszak klasyczna tradycja nie jest mu obca. Najnowszy sondaż Onet dla IBRiS nie pozostawia złudzeń. Rafał Trzaskowski wypadł z czołówki polityków cieszących się największym zaufaniem Polaków. Spadek notowań zaliczył również szef koalicji 15 października Donald Tusk. 


Duda wraca na szczyt

Po ośmiu miesiącach na szczyt sondażu wrócił prezydent Andrzej Duda - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu.

Andrzej Duda po raz ostatni był liderem rankingu zaufania we wrześniu 2024 roku. W maju znów ma najlepsze notowania. To wynik 44,1 proc. zaufania (24,9 proc. zdecydowanie, 21,4 proc. raczej). To więcej o 1,9 pp. w porównaniu z kwietniowym pomiarem. 

Negatywne zdanie o prezydencie Polski ma 38,1 proc. (-7,2 pp.), a neutralne 15,2 proc. (+9,5 pp.).

Na dobre notowania nie ma powodu narzekać premier Donald Tusk. Szef rządu zajmuje drugie miejsce z wynikiem 43,7 proc. zaufania (20 proc. zdecydowanie, 23,7 proc. raczej). To mniej o 1,3 pp. niż miesiąc wcześniej. 

Premierowi nie ufa 48,9 proc. badanych (-0,1 pp.), a obojętnie wypowiada się o nim 7 proc. (+1,3 pp.).


Hołownia i Kosiniak-Kamysz, czyli niezły duet Trzeciej Drogi

Na trzecim miejscu jest Szymon Hołownia z 43 proc. pozytywnych wskazań (12,9 proc. zdecydowanie ufa, 30,1 proc. raczej ufa). To mniej o 1,5 pp. w porównaniu do kwietnia. 

Marszałek Sejmu jest negatywnie oceniany przez 38 proc. uczestników sondażu (-7,6 pp.), a pozostaje obojętny dla 14,2 proc. osób (+4,6 pp.).

Tuż za nim jest kolejny lider Trzeciej Drogi, czyli wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Liderowi PSL ufa w maju 40,1 proc. (-1,4 pp.). 

Rafał Trzaskowski, krzyż i duży spadek zaufania

Dopiero za ni Kosiniakiem-Kamyszem jest Rafał Trzaskowski, który zdobył zaufanie 35,7 proc. badanych (-7,7 pp.). „Tak duży spadek zaufania prawdopodobnie ma związek z kontrowersyjną decyzją prezydenta Warszawy o usuwaniu krzyży z miejskich urzędów. To jego najgorszy wynik od czerwca 2023 roku” - podaje Onet.

Coraz gorzej radzą sobie politycy lewicy

W pierwszej dziesiątce znaleźli się: Mateusz Morawiecki — 35,5 proc. (-3,5 pp.), Robert Biedroń — 33,8 proc. (-2,6 pp.) Piotr Zgorzelski — 33,8 proc. (+3,6 pp.), Włodzimierz Czarzasty — 31,7 proc. (+1 pp.) i Jarosław Kaczyński — 31,1 proc. (-5,9 pp.).

Z sondażu IBRiS wynika, że coraz gorzej radzą sobie politycy lewicy. Duże spadki zaufania zaliczyli wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski — 25,9 proc. (-7,4 pp.) i minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk — 24,5 proc. (-4,5 pp.). 

Oboje są przy tym wysoce nierozpoznawalni. Nie zna ich ponad 40 proc. uczestników sondażu.

KW

Źródło zdjęcia: Rafał Trzaskowski wypadł z czołówki polityków cieszących się największym zaufaniem Polaków. Fot. PAP/Canva


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka