Mniejszość niemiecka chwali rząd Tuska. Ale prosi o więcej

Redakcja Redakcja Mniejszości Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Mniejszość niemiecka chce ogłoszenia 2025 rokiem mniejszości narodowych i upamiętnienia Tragedii Górnośląskiej.

Używanie języka niemieckiego w kontaktach domowych deklaruje 199,0 tys. osób, ponad dwa razy więcej niż w 2011 roku, kiedy potwierdziło to 96 tys. osób. Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 spośród wszystkich mniejszości w Polsce mniejszość niemiecka pozostaje najliczniejsza, liczy 132,5 tys. osób (co stanowi 9,9 proc. wśród ogółu osób deklarujących narodowość inną niż polską ), z czego 38,7 tys. osób zadeklarowało narodowość niemiecką jako pierwszą, a 93,8 tys. jako drugą. W porównaniu z wynikami spisu powszechnego z 2011 roku, osób deklarujących przynależność niemiecką jest 15 tys. mniej. spisie ludności 2021 r. 


Spotkanie mniejszości niemieckiej

W Opolu odbyło się spotkanie podsumowujące miniony rok działalności Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim. Uczestniczyło w nim 91 ze 150 uprawnionych delegatów z całego województwa oraz powiatu lublinieckiego (woj. śląskie), którzy jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi TKSN. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim to największa organizacja mniejszości niemieckiej w Polsce. Liczy ponad 24 tys. członków opłacających składki. Działa w woj. opolskim i powiecie lublinieckim. W ubiegłym roku 315 lokalnych kół TSKN prowadziło działania w ramach dotacji samorządowych. TSKN zorganizował m.in. Miro Deutsche Fussballschule, Konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję”, serię koncertów powiatowych, Bajkowe Noce, 20 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. W ostatnich latach TSKN prowadził także przedsięwzięcie "Opolski senior" w 20 klubach seniora.  


Co chwali mniejszość niemiecka w poczynaniach rządzących

Za jedno z najważniejszych wydarzeń Rafał Bartek, przewodniczący TSKN, uznał przywrócenie przez rząd Koalicji 15 października trzech godzin nauczania języka niemieckiego jako ojczystego.

- Znamy wartość naszej kultury i tradycji i teraz musimy ten skarb, nasz Heimat, przekazać następnym pokoleniom. Jestem również wdzięczny, że mamy młodych ludzi, którzy to rozumieją, i że mamy tak aktywną organizację młodzieżową, Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Musimy jednak nadal wspierać i wzmacniać młodzież, ponieważ nic dzisiaj nie może być brane za pewnik i jest wieczne. Pozostawanie aktywnym i działanie w nowoczesny sposób musi pozostać naszym mottem, ponieważ tylko w ten sposób możemy nadal odnosić sukcesy - powiedział Rafał Bartek.

Delegaci wystosowali apel do rządu polskiego o ogłoszenie 2025 rokiem mniejszości narodowych i etnicznych. W oświadczeniu napisali „apelujemy do polskiego rządu o ustanowienie roku 2025 rokiem mniejszości narodowych i etnicznych żyjących w Polsce. Wnioskujemy o stworzenie specjalnego budżetu na ten cel, jak również o zdecydowane zwiększenie budżetu państwa przeznaczonego na wspieranie mniejszości narodowych i etnicznych. Taka decyzja polskiego rządu pozwoliłaby na podjęcie szeregu działań i inicjatyw wskazujących, że +inność to nie obcość+, jak zwykł mawiać arcybiskup A. Nossol".  


Apel do rządu ze strony mniejszości niemieckiej

W odniesieniu do zbliżającej się 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, delegaci wystosowali apel o upamiętnienie „Tragedii Górnośląskiej", jak określa się zbrodnie dokonane na ludności tego regionu po 1945 roku. Napisali, że „w kontekście tych wydarzeń nie możemy zapomnieć o tragedii niemieckiego wschodu, której częścią jest Tragedia Górnośląska, a która dotknęła nasz region i nasze rodziny. Były to czasy pełne bólu, cierpienia i straty, które wciąż rezonują w naszych wspomnieniach i historii. Apelujemy do członków TSKN, abyśmy wspólnie uczcili pamięć ofiar tych tragicznych wydarzeń. To nasz moralny obowiązek, aby pamiętać i upamiętniać tych, którzy doświadczyli niewyobrażalnych cierpień. Pamięć o przeszłości jest kluczowa, by budować lepszą przyszłość".

Dalej przeczytać można przeczytać deklarację: „niech nasze działania będą świadectwem naszej pamięci i hołdem dla tych, którzy stracili życie, zdrowie i domy. Razem możemy zachować pamięć o przeszłości i uczyć przyszłe pokolenia wszystkich naszych mieszkańców, jak ważne jest pielęgnowanie pokoju i wzajemnego szacunku".  


Fot. Wikipedia

Tomasz Wypych


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo