Fot. PAP
Fot. PAP

Ofensywa dyplomatyczna Donalda Tuska. Włosi zachwyceni naszym premierem

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 95
Bieżący tydzień upływa pod znakiem intensywnych podróży zagranicznych premiera Donalda Tuska. Szef polskiego rządu poleciał do Luksemburgu, gdzie spotkał się ze swoim odpowiednikiem. W Belgii natomiast Tusk uczestniczył w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej poświęconej obsadzie kluczowych stanowisk w UE po wyborach do europarlamentu. O polskim polityku z uznaniem piszą włoskie media.

Premier Tusk w Luksemburgu. Rozmawiał o przyszłym kształcie UE

"Omówiliśmy nasze priorytety po wyborach do europarlamentu, w tym dotyczące obsadzania najważniejszych stanowisk w ramach Unii Europejskiej. W imieniu EPL współprowadzę negocjacje; pragnę zapewnić, że razem z naszymi partnerami w PE i Radzie Europejskiej wraz z liberałami (Renew - red.), socjaldemokratami (S&D - red.) jesteśmy bardzo bliscy osiągnięcia porozumienia" - powiedział Tusk we wtorek, w Luksemburgu podczas wspólnej konferencji z premierem tego kraju.

Jak wskazał, kandydatami będą prawdopodobnie Ursula von der Leyen, która obejmie funkcję przewodniczącej KE, Antonio Costa, który zostanie szefem Rady Europejskiej i Kaja Kallas, która zostanie szefową unijnej dyplomacji. "Liczę na to, że w przyszłym tygodniu uda się dojść do oficjalnego porozumienia" - dodał Tusk.


Premier wziął udział w nieformalnym szczycie w Brukseli

Premier Donald Tusk przybył natomiast do Brukseli w przeddzień nieformalnego szczytu Rady Europejskiej. W poniedziałek unijni szefowie państw i rządów będą negocjować, kto stanie na czele m.in. Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

W poniedziałek na nieformalnym szczycie europejscy przywódcy omówią kolejne kroki po zakończonych w niedzielę w państwach członkowskich wyborach do Parlamentu Europejskiego. Szefowie państw i rządów będą negocjować obsadę najważniejszych stanowisk w UE: przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz szefa unijnej dyplomacji. Będą też uzgadniać, kto powinien przewodniczyć PE, choć w tym przypadku wyboru dokonują sami europosłowie.

Włosi z uznaniem o polskim premierze

Unijna aktywność Tuska nie uszła uwadze europejskich mediów. Włoskie media doceniły naszego premiera i określiły go mianem "tkacza nowego porozumienia w UE".

„Wystarczyło jedno zdanie Donalda Tuska, by zamienić ryk Rzymu w miauknięcie. Bo jeśli jest ktoś, kto liczy się w pogrążonej w powyborczej traumie Europie, to jest nim polski premier. Nie tylko dlatego, że (w wyborach europejskich) 9 czerwca po raz pierwszy pokonał arcywrogów z PiS (...)” - zaznacza we wtorek publicystka rzymskiej gazety.

Wyjaśnia, że jest tak dlatego, że „21 mandatów zdobytych w PE (przez Koalicję Obywatelską - PAP) Tusk przynosi jako posag dla Europejskiej Partii Ludowej - rodziny politycznej, która rozdaje karty w sprawie nominacji (na najważniejsze stanowiska w UE - PAP) i (składu) przyszłej Komisji (Europejskiej)”.

Według włoskiego dziennika szef rządu przybył w poniedziałek do Brukseli na nieformalny szczyt UE jako najmocniejszy element „posiniaczonego Trójkąta Weimarskiego” i „zadebiutował w nowej Europie dźwięcznym policzkiem wymierzonym Giorgii Meloni”.

„Z wewnętrznych powodów, ale także po to, by zaznaczyć swoje znaczenie przy stole negocjacyjnym w sprawie (podziału) stanowisk w Brukseli, Tusk zamierza pozostawić włoską premier za drzwiami” - ocenia „La Repubblica”, tłumacząc, że polski premier jest przeciwny sojuszowi z konserwatystami, do których należało dotąd ugrupowanie Meloni Bracia Włosi, a także PiS.

Gazeta cytuje słowa Tuska: „Nie jest moim zadaniem przekonywanie Meloni, mamy już większość z Europejską Partią Ludową, liberałami, socjalistami i innymi małymi grupami (w PE - PAP)”. Przywołuje także opinię jednego ze źródeł, że „według Tuska Meloni mogłaby być koniem trojańskim PiS-u”.

Dziennik odnotowuje, że uwadze Tuska nie uszło, że włoska premierka spotkała się w poniedziałek w Brukseli z byłym szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

MB

Fot. Premier Donald Tusk. Źródło: PAP/Radek Pietruszka

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj95 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka