Donald Tusk z nagrodą od Anglików. Przywrócił demokrację i praworządność

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 205
Polski premier Donald Tusk został w czwartek laureatem dorocznej nagrody jednego z najważniejszych think tanków zajmujących się sprawami międzynarodowymi – londyńskiego Chatham House.

Tusk nagrodzony za "przestrzeganie zasad praworządności"

Jak wyjaśniono, Tusk otrzymał nagrodę „w uznaniu jego niezachwianego zaangażowania w przywracanie demokracji w Polsce, odbudowę instytucji oraz rehabilitację i przestrzeganie zasad praworządności”.


"Tusk odegrał niezwykłą rolę w obronie demokratycznych wartości UE"

Nazwisko laureata zostało ogłoszone podczas konferencji Chatham House 2024 w Londynie. – Donald Tusk odegrał niezwykłą rolę w obronie demokratycznych wartości Unii Europejskiej i jest więcej niż godnym odbiorcą naszej dorocznej nagrody. Z niecierpliwością czekamy na wręczenie mu jej osobiście w Chatham House jeszcze w tym roku – powiedziała dyrektor Chatham House, Bronwen Maddox.

Think tank przekazał w mediach społecznościowych, że polski premier odbierze nagrodę osobiście w siedzibie Chatham House jeszcze w lipcu.


Nagroda Chatham House dla Donalda Tuska. Kto jeszcze ją dostał

Nagroda Chatham House jest corocznym wyróżnieniem przyznawanym od 2005 roku osobie, osobom lub organizacjom, które zdaniem członków instytutu wniosły najbardziej znaczący wkład w poprawę stosunków międzynarodowych w poprzednim roku. Jej pierwszym laureatem był ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, a na liście nagrodzonych są też m.in. prezydent Brazylii Lula da Silva, liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi, ówcześni sekretarze stanu USA Hillary Clinton i John Kerry, organizacja Lekarze bez Granic i obecny prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Chatham House, czyli Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych, to jeden z najbardziej liczących się na świecie think tanków zajmujących się sprawami międzynarodowymi. Istnieje od 1920 roku.

KW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj205 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka