Minister Bodnar zacieśnia współpracę z Niemcami. Ważna wizyta

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
W mediach nie przebiła się informacja o wizycie saksońskiej minister sprawiedliwości w Polsce, Katji Mejer. A powinna, bo polski resort kierowany przez Adama Bodnara zacieśnia współpracę z Niemcami w kształceniu prokuratorów i sędziów, a także - to komunikat ministerstwa sprawiedliwości - w zakresie "przywrócenia zaufania do instytucji wymiaru sprawiedliwości i umocnienia demokracji".

Wierchuszka z Saksonii w resorcie sprawiedliwości

Do spotkania między Adamem Bodnarem a Katją Mejer doszło 25 czerwca w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak czytamy na stronie polskiego resortu, towarzyszyli jej zastępca, sekretarz stanu Mathias Weilandt, Martin Uebele - Prokurator Generalny Kraju Związkowego Saksonii, Cornelia Schoenefelder – wiceprezes Wyższego Sądu Okręgowego w Dreźnie, Susanne Dahlke-Piel – prezes Wyższego Sądu Administracyjnego Saksonii oraz Claudia Kucklick – prezes Saksońskiego Państwowego Sądu Społecznego.  


Przywrócenie demokracji i rozliczenia

Niemiecką delegację interesowało, co polski rząd robi, aby w pełni przywrócić demokrację w Polsce - to omówienie oficjalnej depeszy rządowej - a także wzmocnić zaufanie do instytucji odpowiadających za wymiar sprawiedliwości. - Rozliczamy przeszłość i dokonujemy koniecznych zmian tak, aby życie publiczne w Polsce cechowały otwartość, uczciwość i przejrzystość. Wybiegamy też myślą w przyszłość wymiaru sprawiedliwości, a jego podstawą jest dobre kształcenie sędziów i prokuratorów. Dlatego zależy nam na wzmacnianiu współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie - przekazał minister Adam Bodnar. 

Saksonia i Polska mają wzajemnie współpracować w zakresie zwalczania nadużyć praworządności. Ale to nie wszystko. "Strony podpisały porozumienie o współpracy pomiędzy Krajową Szkołą Sędziów i Prokuratorów a Saksońskim Ministerstwem Sprawiedliwości Demokracji, Europy i Równego Traktowania" - czytamy. Chodzi o kształcenie sędziów i prokuratorów. 

W umowie jest mowa o zwiększeniu "efektywności procesu szkolenia sądowego i wymiany doświadczeń w procesie kształcenia przyszłych sędziów i prokuratorów. Przewiduje ono również wspólne organizowanie i przeprowadzanie szkoleń w strategicznych obszarach związanych z wymiarem sprawiedliwości oraz organizację konferencji i seminariów" - podał resort sprawiedliwości.  


Niemiecka delegacja z Saksonii i minister Adam Bodnar/Ministerstwo Sprawiedliwości 

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj25 Obserwuj notkę

Inne tematy w dziale Polityka