Viktor Orban i Wołodymyr Zełenski. Fot. EPA/ZOLTAN FISCHER
Viktor Orban i Wołodymyr Zełenski. Fot. EPA/ZOLTAN FISCHER

Orban odwiedził Ukrainę. Poważne ocieplenie relacji między Budapesztem a Kijowem

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Premier Węgier Viktor Orban odwiedził Kijów, gdzie spotkał się prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Szef węgierskiego rządu zapewnił, że jego kraj chce podpisać z Ukrainą szerokie porozumienie o współpracy.

Orban z wizytą na Ukrainie 

Premier Węgier Viktor Orban przybył we wtorek rano z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa. Spotkał się z tutaj prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim dzień po objęciu przez Węgry rotacyjnej prezydencji w Radzie UE. Jest to pierwsza wizyta Orbana na Ukrainie od inwazji Rosji na ten kraj, którą Moskwa rozpoczęła w lutym 2022 r.

"Premier Viktor Orban przybył dziś rano do Kijowa, by omówić pokój w Europie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy będą dotyczyć możliwości osiągnięcia pokoju, a także bieżących kwestii w dwustronnych stosunkach węgiersko-ukraińskich” – powiadomił na platformie X rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs.


Węgry zaczną współpracować z Ukrainą 

Po rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, Orban zapewnił, że jego kraj chce podpisać z Ukrainą szerokie porozumienie o współpracy. – Chcemy ułożyć stosunki między naszymi krajami, chcemy podpisać globalną umowę o współpracy z Ukrainą, podobną do umów, które mamy z innymi sąsiadami Węgier – powiedział Orban.

Szef węgierskiego rządu zadeklarował, że jego kraj gotów jest wspierać modernizację ukraińskiej gospodarki i zamierza pomagać Ukrainie podczas swojej prezydencji w Radzie UE.

– Życzę Ukrainie wszystkiego najlepszego, a podczas węgierskiej prezydencji pomożemy wam w każdy możliwy sposób – podkreślił Orban, cytowany przez portal Europejska Prawda.

 

- Omawialiśmy najbardziej podstawowe kwestie naszych stosunków sąsiedzkich – handel, współpracę transgraniczną, infrastrukturę i energię. Rozmawialiśmy także o sferze humanitarnej – o wszystkim, co wpływa na życie naszych obywateli zarówno na Ukrainie, jak i na Węgrzech - podkreślił po spotkaniu z Orbanem Wołodymyr Zełenski. 

- Treść naszego dzisiejszego dialogu na wszystkie te tematy może stanowić podstawę dla nowego dwustronnego dokumentu między naszymi krajami, który ureguluje wszystkie nasze stosunki, będzie oparty na wzajemnym podejściu do stosunków dwustronnych między Ukrainą a Węgrami i pozwoli naszym narodom cieszyć się wszystkie korzyści płynące z jedności w Europie - dodał przywódca Ukrainy. 


Dobra relacja z Putinem i zła przeszłość z Ukrainą 

Agencja Reutera napisała, że Orban, najbliższy sprzymierzeniec Władimira Putina wśród przywódców UE, od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku wielokrotnie sprzeciwiał się wielu unijnym inicjatywom mającym na celu wsparcie Ukrainy w jej obronie przed agresją Moskwy.

Problemem w relacjach Węgier z Ukrainą od lat pozostaje kwestia ok. 100-tysięcznej mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Budapeszt żąda, aby Kijów przywrócił zapisy sprzed 2017 roku, czyli sprzed wejścia w życia ustawy oświatowej, która zdaniem rządu Orbana uderza w węgierską mniejszość. Ponadto w 2012 roku język węgierski stracił status języka regionalnego na Zakarpaciu.

MP

Viktor Orban i Wołodymyr Zełenski. Fot. EPA/ZOLTAN FISCHER

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka