Fot. PAP
Fot. PAP

Prezydent zapowiedział weto w sprawie aborcji. Czy kobiety mają się czego obawiać?

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 104
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy dotyczącej częściowej depenalizacji i dekryminalizacji aborcji do dwunastego tygodnia ciąży. Projektem ustawy ma zająć się w tym tygodniu Sejm. W wywiadzie telewizyjnym głowa państwa opowiedziała też o szczegółach zbliżającego się szczytu NATO.

Duda: Nie podpiszę się pod depenalizacją aborcji

W wywiadzie dla TVN24 prezydent, który przebywa w Waszyngtonie zapewnił też, że kobiety w ciąży nie będą "w żaden sposób karane" za dokonanie aborcji. Jak podkreślił "kobieta jest tutaj w szczególnej sytuacji".

Dodał jednak, że penalizacja osób, które uczestniczą w tym procesie nielegalnie to "zupełnie inna sprawa".

Projekt, którym posłowie zajmą się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, dotyczy częściowej depenalizacji i dekryminalizacji czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępności przerywania ciąży do jej 12 tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu.


Prezydent o szczycie NATO: Przedstawię stanowisko rządu

Prezydent zapewnił, że na szczycie NATO w Waszyngtonie przedstawi w stu procentach stanowisko rządu.

Andrzej Duda przebywa w Waszyngtonie, gdzie we wtorek wieczorem ma rozpocząć się jubileuszowy szczyt w 75. rocznicę powstania NATO. We wtorkowym wywiadzie dla TVN24 prezydent został zapytany, czyje stanowisko przedstawi na tym szczycie - rządu, czy swoje.

"Stanowisko rządu, które otrzymałem, jest całkowicie zbieżne z prowadzoną przez nas dotychczas polityką. Przez nas, czyli przez Polskę, przez poprzedni rząd, przeze mnie. Myśmy przeanalizowali to stanowisko w szczegółach, nie mam wobec tego stanowiska żadnych wątpliwości" - odpowiedział prezydent.

Podkreślił, że może z pełną odpowiedzialnością powiedzieć: "tak, przedstawię w stu procentach stanowisko rządu plus jeszcze pewne moje osobiste, dodatkowe elementy, które mieszczą się w zakresie merytorycznym stanowiska rządu".

"Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, co pokazała zresztą ostatnia Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która była wczoraj rano, mówimy absolutnie jednym głosem i nie ma co do tego żadnej rozbieżności. Chcę wszystkich uspokoić, tu nie ma żadnego konfliktu" - zaznaczył Andrzej Duda.

MB

Fot. Prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie. Źródło: PAP/Radek Pietruszka

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj104 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka