Sztabka złota NBP
Sztabka złota NBP

Polska w elicie posiadaczy złota. Cel 700 ton

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Polska dołączyła do grona dziesięciu państw świata z największymi rezerwami złota. Narodowy Bank Polski zgromadził już blisko 613,9 ton kruszcu o wartości 324,2 mld zł. Zarząd banku centralnego podjął decyzję o dalszym zwiększeniu rezerw, tym razem do poziomu 700 ton.


image

Historyczny moment NBP

Na koniec maja 2026 roku NBP posiadał 19,736 mln uncji złota, co odpowiada blisko 613,9 ton. To wzrost o ponad 18 ton w porównaniu z końcem kwietnia, gdy rezerwy wynosiły ok. 595,6 ton. Złoto stanowi około 30 proc. łącznej wartości oficjalnych aktywów rezerwowych Polski. Jeszcze w 2016 roku Polska dysponowała zaledwie 102 tonami kruszcu. 

Na liście największych posiadaczy złota na świecie Polska sąsiaduje z USA, Niemcami, Włochami, Francją, Rosją, Chinami, Szwajcarią, Indiami i Japonią. Prezes NBP prof. Adam Glapiński nie ukrywał satysfakcji z osiągniętego wyniku.

"To jest historyczny moment, jesteśmy w dziesiątce krajów na świecie, które mają największe zasoby złota. Oczywiście mogą być jakieś zasoby nieujawniane, ale jak państwo widzą, grono jest bardzo imponujące." powiedział prof. Adam Glapiński, Prezes NBP.

Zakupy na skalę światową

Od 2024 roku Polska należy do najbardziej aktywnych nabywców złota wśród banków centralnych. W 2024 roku NBP dokupił 90 ton, w 2025 roku kolejne 102 tony. W pierwszym kwartale 2026 roku bank centralny ponownie znalazł się na czele globalnego rankingu zakupów netto kruszcu. Łącznie przez trzy ostatnie lata do polskich skarbców trafiło ponad 320 ton złota.

Glapiński podkreślał, że strategia zakupów wpisuje się w szerszą filozofię zarządzania rezerwami.

"Dzięki swojej niezależności Narodowy Bank Polski konsekwentnie realizuje strategię zarządzania rezerwami i zwiększania zasobów złota, budując bezpieczeństwo finansowe kraju. W tych trudnych czasach globalnych zawirowań i poszukiwania nowego porządku finansowego złoto jest jedyną pewną lokatą rezerw państwowych." powiedział prof. Adam Glapiński, Prezes NBP.

Cel NBP: 700 ton

Zarząd NBP podjął uchwałę o zwiększeniu rezerw złota do poziomu 700 ton. Decyzja zapadła w styczniu 2026 roku. Przy tempie zakupów z ostatnich miesięcy cel może być osiągnięty jeszcze w tym roku. Do zamierzonego poziomu brakuje obecnie mniej niż sto ton.

Niezrealizowany zysk z tytułu wzrostu wartości rynkowej kruszcu wobec średniej ceny zakupu wynosi według wyliczeń prezesa Glapińskiego ponad 153 mld zł.

 red.

Fot. Sztabka złota NBP/East News

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka