Według pracowni IPSOS, wybory samorządowe w wielkich miastach wygrali faworyci: Hanna Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, Jacek Majchrowski w Krakowie i Radał Dutkiewicz we Wrocławiu. Do niespodzianki doszło w Poznaniu, gdzie dotychczasowego prezydenta miasta, rządzącego już 16 lat - Ryszarda Grobelnego - wyraźnie pokonał Jacek Jaśkowiak z PO.
Pełne wyniki drugich tur wyborów samorządowych w największych miastach (za TVN24):
Warszawa
Hanna Gronkiewicz-Waltz (KW Platforma Obywatelska RP) - 56,8 proc. proc.
Jacek Sasin (KW Prawo i Sprawiedliwość) - 43,2 proc.
Frekwencja w Warszawie: 41,6 proc.
Kraków
Jacek Majchrowski(KWW Jacka Majchrowskiego) - 56 proc. .
Marek Lasota (KW Prawo i Sprawiedliwość) - 44 proc.
Frekwencja w Krakowie: 34,3 proc.
Wrocław
Rafał Dutkiewicz(KWW Rafał Dutkiewicz z Platformą) - 52,7 proc.
Mirosława Stachowiak-Różecka (KW Prawo i Sprawiedliwość) - 47,3 proc.
Frekwencja we Wrocławiu: 32 proc.
Poznań
Jacek Jaśkowiak(KW Platforma Obywatelska RP) - 57,6 proc.
Ryszard Grobelny (KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska) - 42,4 proc.
Frekwencja w Poznaniu: 33 proc.
Katowice
Marcin Krupa (KWW Forum Samorządowe i Piotr Uszok) - 69,7 proc.
Andrzej Sośnierz (KW Prawo i Sprawiedliwość) - 30,3 proc.
Frekwencja w Katowicach: 30,3 proc.
Gdańsk
Paweł Adamowicz (KW Platforma Obywatelska RP) - 59,4 proc.
Andrzej Jaworski (KW Prawo i Sprawiedliwość) - 40,6 proc.
Wynik w I turze: 26,15 proc.
Frekwencja w Gdańsku: 35 proc.
Frekwencja w II turze wyborów samorządowych do godz. 17.30 wynosiła 32,33 proc. - informowała wieczorem PKW. Do godz. 14 odnotowano 139 incydentów wyborczych.
***
Premier Ewa Kopacz, komentując wyniki II tury wyborów samorządowych, zwróciła uwagę, że wygrała w Polsce demokracja: - Chciałam podziękować wszystkim tym, którzy zagłosowali na naszch kandydatów, ale także dla tych, którzy dziś poszli do wyborów. Zwyciężyli ludzie PO, ale w Polsce zwyciężyła demokracja i za to dziękujmy tym, którzy poszli do wyborów - powiedziała po ogłoszeniu wyników sondażowych pracowni IPSOS.
Hanna Gronkiewicz-Waltz, która według sondażu exit poll będzie rządzić w Warszawie kolejną kadencję, podziękowała Ewie Kopacz za zaufanie i mieszkańcom stolicy, że "mimo mrozu wyszli z domu". - Chcę powiedzieć, że jeśli się potwierdzą wyniki sondażowe, to będziemy z całym moim zespołem rozwijać Warszawę dynamicznie korzystając z funduszy europejskich. Jednym słowem, żeby Warszawa była stolicą Europy nie środkowej, ale stolicy Europy - zapowiedziała zwyciężczyni wyborów w Warszawie.
Jacek Sasin podziękował wyborcom za poparcie i zapowiedział, że nadal będzie "patrzył na ręce" Hannie Gronkiewicz-Waltz. - Nie wycofujemy się z walki o Warszawę. W stolicy powstał szeroki front, który chce by Warszawa była lepiej zarządzana. Ta są nie tylko ludzie z PiS, to ponadpartyjne porozumienie. Dopilnujemy tego, żeby trzecia kadencja nie była spacerkiem, a Hanna Gronkiewicz-Waltz wypełniała swoje obietnice - zapowiedział polityk PiS.
Głos zabrał również prezes PiS, Jarosław Kaczyński, który podkreślił, że jego partia odrabia straty w wielkich miastach, a kandydaci w II turach otrzymali ponad 40 proc. poparcia. - Praca przynosi efekty. Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że takie wyniki są poza naszym zasięgiem - są jednak rzeczywistością. (...) - Wygraliśmy wśród młodzieży, osiągnęliśmy rewelacyjne wyniki w wielkich miastach - zmiana nadchodzi - deklarował Kaczyński.
Inne tematy w dziale Polityka