Nowy pomysł Terleckiego. PiS usunie sędziów Trybunału Konstytucyjnego?

Ryszard Terlecki rozważa odsunięcie sędziów TK od orzekania.
Ryszard Terlecki rozważa odsunięcie sędziów TK od orzekania.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział, że PiS nie spocznie, póki nie rozwiąże konfliktu z Trybunałem Konstytucyjnym. Rozważany jest nawet scenariusz usunięcia tych sędziów ze stanowisk, którzy nie stosują się do zapisów ustawy o TK.

Wojna prezesa Rzeplińskiego z rządem

Prezes Trybunału, Andrzej Rzepliński, ostro ocenia od wielu miesięcy politykę rządu. Mówi o „bezprawiu”, „psuciu państwa”, „wojnie hybrydowej”, którą wydało PiS środowiskom sędziowskim. TVP INFO dotarło do wymiany mailowej pomiędzy 9 sędziami TK. Wynika z niej, że zamierzają tak szybko wydać orzeczenia o ustawach, uchwalonych przez PiS, jak to tylko możliwe – byle zdążyć przed upływem kadencji prezesa Rzeplińskiego.

"Aktywność sędziów to kabaret"

Ostatnie wypowiedzi profesora mocno krytykuje Ryszard Terlecki. - Mamy dziś do czynienia z sytuacją, w której Trybunał na czele z jego prezesem Andrzejem Rzeplińskim działa wbrew prawu. Nie zgodzimy się na to, by ten kabaret trwał w nieskończoność – podkreślił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. - Trybunał doprowadził do sytuacji, w której trudno dalej poważnie traktować tę instytucję, co jest szkodliwe dla całego państwa. Ostatni wyciek sędziowskich e-maili to tylko potwierdza – dodał wicemarszałek Sejmu.

Sędziowie TK nie stosują się do ustawy. PiS ich odsunie?

Zdaniem Terleckiego, sędziowie TK nie stosują się do uchwalonego prawa, czyli ustawy o Trybunale, przegłosowanej w lipcu przez Sejm. Za to może czekać ich sroga kara, łącznie z pozbawieniem pracy. - Uważam, że mamy do czynienia z sytuacją, w której niektórzy sędziowie Trybunału nie zamierzają stosować się do uchwalonego przez Sejm prawa. Oznacza to, że nie chcą już być sędziami. I będzie trzeba znaleźć rozwiązanie, aby takich sędziów odsunąć od dalszego szkodzenia instytucji Trybunału – zapowiedział polityk PiS.

Mniej pozytywnych ocen dla Trybunału Konstytucyjnego

W ostatnim sondażu CBOS, 29 proc. respondentów pozytywnie oceniło działalność sędziów Trybunału. Negatywnie o TK wypowiedziało się natomiast aż 38 proc. badanych, 33 proc. nie wyraziło opinii. Na kiepskie notowania Trybunału Konstytucyjnego ma wpływ konflikt z rządem o zaprzysiężenie 3 sędziów i publikację orzeczenia o nowelizacji ustawy o TK z 9 marca.

Źródło: Rzeczpospolita

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Lubię to! Skomentuj130 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale