Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
97 obserwujących 5517 notek 12964576 odsłon
Salon24 news, 26 marca 2018 r.

Szefowa Nowoczesnej: Nie ma czegoś takiego jak dziecko poczęte. Jest zarodek, płód

3563 400 0 A A A
Szefowa Nowoczesnej zdecydowanie wsparła Czarny Piątek. Fot. Twitter/Katarzyna Lubnauer
Szefowa Nowoczesnej zdecydowanie wsparła Czarny Piątek. Fot. Twitter/Katarzyna Lubnauer

Katarzyna Lubnauer zdecydowanie popiera protest środowisk feministycznych przeciw zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego, zwany Czarnym Piątkiem. Jej zdaniem powinna istnieć legalna możliwość przerwania ciąży do 12 tygodnia po zapłodnieniu.

Kontrowersyjna wypowiedź szefowej Nowoczesnej padła w TVN 24. Bogdan Rymanowski w swoim programie przypomniał najpierw słowa Jana Pawła II: „naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”. – Nie ma czegoś takiego jak dziecko poczęte. Jest zarodek, płód. Życie ludzkie jest w momencie, kiedy się człowiek urodzi, a wcześniej nie ma takiego pojęcia. Te słowa są nieprawdziwe, gdyż nikt nie zabija dzieci, a samo pojęcie dziecka poczętego zostało wprowadzone przez antyaborcyjne, fundamentalistyczne środowiska – odpowiedziała Katarzyna Lubnauer.

Szefowa Nowoczesnej - w odróżnieniu od wcześniejszego lidera partii, Ryszarda Petru - zdecydowanie podkreśla lewicowe wątki światopoglądowe. Jasno opowiedziała się choćby po stronie Czarnego Piątku. „Prawa kobiet to podstawowe prawa człowieka, to prawo do wolnego wyboru i stanowienia o sobie. Dlatego warto o nie walczyć i nie dać nikomu ich ograniczać. Kościół nie będzie decydował za nas!” - napisała na Twitterze.

– Jestem za prawem do terminacji ciąży do 12 tygodnia po konsultacji z psychologiem, czyli w modelu niemieckim – doprecyzowała w TOK FM. 

– W tej chwili kobiety bardzo często szukają w internecie, jakie środki farmakologiczne należy zażyć. Często jest to mieszanka, która jest groźna dla ich życia. W związku z tym uważam, że państwo ma obowiązek zadbać o to, żeby z jednej strony była bardzo dobra edukacja seksualna, z drugiej strony dostęp do antykoncepcji, ale również powinno zadbać o to, żeby był dostęp do legalnej, bezpiecznej aborcji – podkreśliła.

Wypowiedź Lubnauer jest kolejnym dowodem na potrzebę wprowadzenia zakazu aborcji – skomentowała działaczka na rzecz praw dzieci nienarodzonych, Kaja Godek. „Właśnie dlatego trzeba prawnej ochrony życia - żeby ratować dzieci przed takimi jednostkami, które arbitralnie ustalają kto człowiek a kto nie” - napisała na Twitterze.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.


Źródło: dorzeczy.pl, rp.pl, PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Opublikowano: 26.03.2018 10:14. Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 11:12.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka