140 obserwujących
7089 notek
18334k odsłony
830 odsłon

Wiemy więcej o programie „Dobry start”. Może skorzystać z niego nawet 4,6 miliona dzieci

Z programu "Dobry start" ma skorzystać 4,6 miliona dzieci. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Z programu "Dobry start" ma skorzystać 4,6 miliona dzieci. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wykop Skomentuj95

Program daje szansę, aby każdy uczeń, każde dziecko rozpoczynające rok szkolny, mogło otrzymać wsparcie w wysokości 300 zł – oceniała minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Tylko w województwie mazowieckim z programu skorzysta prawie 670 tys. uczniów, a z regionu warszawskiego około 400 tys.

Wnioski o wsparcie „300 plus” złoży 3 mln 400 tys. rodzin, a z programu skorzysta 4,6 mln dzieci – szacuje MRPiPS. Koszt w skali kraju to 1 mld 400 mln zł.  Odpowiednie dokumenty drogą internetową będzie można składać już od 1 lipca, a od 1 sierpnia - w formie papierowej. Nieprzekraczalny termin na złożenie wniosków to 30 listopada.

Podanie o wyprawkę szkolną „Dobry start” należy składać w urzędach gmin, w MOPS lub wydziałach świadczeń, czyli tam, gdzie do tej pory rodzice składali wnioski na świadczenia „Rodzina 500 plus”.

Polecamy: „Dobry start”. 300 zł wyprawki dla każdego ucznia. Morawiecki podpisał rozporządzenie 

Szefowa resortu rodziny zaapelowała do rodziców, aby nie odkładać składania wniosków. – Jeżeli wnioski będą składane we wrześniu, to okres, który samorząd ma na wykonanie wypłaty, wynosi 2 miesiące – powiedziała. 

Ze świadczenia mogą korzystać również rodziny zastępcze. W tym przypadku wniosek może być składany tylko osobiście, czyli w formie papierowej od 1 sierpnia.

image
Premier Mateusz Morawiecki na VI Ogólnopolskim Zjeździe Dużych Rodzin. Fot. Flickr/premierrp
Resort nie będzie sugerował rodzinom, na jaki cel środki mają być przeznaczone. – To jest kolejny element polityki rodzinnej, w której od samego początku podkreślamy autonomie rodziny. Rodzina najlepiej wie, jak i na co wydawać środki i jakie są potrzeby dzieci – powiedziała minister Rafalska.

Zobacz: Kto może otrzymać 300 złotych na wyprawkę szkolną dla dziecka?

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zapewnił z kolei, że urzędnicy dołożą wszelkich starań, by informacja o programie dotarła do wszystkich zainteresowanych. W tym celu od poniedziałku będzie działać specjalna infolinia. Pod numerem (22)695 71 22 pracownicy urzędu będą udzielać szczegółowych informacji wszystkim zainteresowanym.

Szefowa MEN Anna Zalewska oraz minister rodziny Elżbieta Rafalska wystosowały wspólny list do dyrektorów szkół, w którym zwróciły się z prośbą o aktywne włączenie się do działań informacyjnych dotyczących programu "Dobry start", tak aby informacja na temat możliwości uzyskania świadczenia trafiła do wszystkich rodziców i opiekunów uczących się dzieci.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym na początku miesiąca przez premiera Mateusza Morawieckiego, świadczenie będzie przysługiwało niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkole, świadczenie przysługiwałoby nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). 

Po raz pierwszy program ma objąć uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej – przez powiaty. 


Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj95
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo